• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Są pieniądze na prace związane z budową zbiornika retencyjnego Kąty - Myscowa

16:39, 01.06.2020
  Aktualności
Są pieniądze na prace związane z budową zbiornika retencyjnego Kąty - Myscowa Są pieniądze na tzw. prace przedprojektowe czyli dokumentację techniczną i kolejne zezwolenia związane z budową zbiornika retencyjnego Kąty - Myscowa. Finansowanie Banku Światowego to potwierdzenie tego, że inwestycja jest ważna a nawet strategiczna. Przygotowania do jej rozpoczęcia są już w toku a to znaczy że po latach powstanie zbiornika w końcu stało się realne. Tym bardziej, że już teraz trwają starania o wpisanie go w przyszłą perspektywę finansową Unii Europejskiej.

Są pieniądze na tzw. prace przedprojektowe czyli dokumentację techniczną i kolejne zezwolenia związane z budową zbiornika retencyjnego Kąty - Myscowa. Finansowanie Banku Światowego to potwierdzenie tego, że inwestycja jest ważna a nawet strategiczna. Przygotowania do jej rozpoczęcia są już w toku a to znaczy że po latach powstanie zbiornika w końcu stało się realne. Tym bardziej, że już teraz trwają starania o wpisanie go w przyszłą perspektywę finansową Unii Europejskiej.

Są pieniądze na prace związane z budową zbiornika retencyjnego Kąty - Myscowa
Są pieniądze na prace związane z budową zbiornika retencyjnego Kąty - Myscowa

Podziel się:   Więcej
Zbiornik pokryje wodami całą dolinę rzeki Wisłoki, ma być zlokalizowany w Beskidzie Niskim na terenie powiatu jasielskiego i rozciągać się od wsi Kąty w gminie Nowy Żmigród, przez Myscową, do wsi Polany w gminie Krempna. Górna część zbiornika ma przylegać do Magurskiego Parku Narodowego.

Najważniejsza informacja to jednak decyzja Banku światowego o dofinansowaniu związanych z powstaniem zbiornika prac. To potężny krok do przodu w realizacji inwestycji, o której mówi się już niemal pół wieku.

Małgorzata Wajda, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Rzeszowie - Są pieniądze na trzy lata na dokumentację projektową, która pozwoli uzyskać pozwolenia na realizację. To jest ogromny sukces, bo pieniądze z Banku Światowego są trudno dostępne i limitowane, a trudno powiedzieć czy w obecnej sytuacji ze środków krajowych to byłoby możliwe do zrealizowania.

Zbiornik Kąty - Myscowa ma być wielofunkcyjny, bo zgodnie z założeniem ma pełnić rolę retencyjną i przeciwpowodziową, ale też pomagać z w zapobieganiu suszom. Jak wynika z założeń projektowych bo szczegóły ciągle są ustalane jego pojemność ma wynieść 65,5 mln metrów sześciennych, a maksymalna powierzchnia zalewu przy najwyższym poziomie piętrzenia wody 427 ha. A to znaczy, że te tereny w dolinie Wisłoki znajdą się pod wodą. Dla ich mieszkańców oznacza to wysiedlenie i choć to perspektywa, o której wiedzą od niemal dwóch pokoleń to dopiero teraz zaczynają poważnie o tym myśleć. Wcześniej choć plany były zawsze brakowało pieniędzy na ich realizację a mieszkańcy Myscowej, Kątów, czy Potoka nie przestają żyć w zawieszeniu.

Teraz wiadomo już na pewno, że gotowa dokumentacja środowiskowa zbiornika wodnego Kąty - Myscowa ma być gotowa w III kwartale tego roku. Cały koszt budowy zbiornika jest szacowany na ponad miliard złotych. Zgodnie z planami samo przygotowanie inwestycji potrwa 6 - 7 lat. Sam zbiornik miałby być gotowy dopiero na początku lat trzydziestych. Jego planowana powierzchnia to niemal 300 kilometrów kwadratowych.
 
 
 
...
 
źródło: Aktualności