• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Sejmik przyjął budżet województwa podkarpackiego na 2021 rok

17:23, 19.01.2021
  Aktualności
Sejmik przyjął budżet województwa podkarpackiego na 2021 rok Budżet województwa na 2021 rok zakłada on wydatki na poziomie ponad miliarda 200 milionów złotych, z czego 40 procent stanowić będą inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłoną projekty drogowe, kolejowe i w służbie zdrowia. Za przyjęciem budżetu głosowali radni Prawa i Sprawiedliwości oraz PSL-u, a przeciwko zagłosowali radni Koalicji Obywatelskiej.

Budżet województwa na 2021 rok zakłada on wydatki na poziomie ponad miliarda 200 milionów złotych, z czego 40 procent stanowić będą inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłoną projekty drogowe, kolejowe i w służbie zdrowia. Za przyjęciem budżetu głosowali radni Prawa i Sprawiedliwości oraz PSL-u, a przeciwko zagłosowali radni Koalicji Obywatelskiej.

Sejmik przyjął budżet województwa podkarpackiego na 2021 rok
Sejmik przyjął budżet województwa podkarpackiego na 2021 rok

Podziel się:   Więcej
Po stronie dochodów przyjęty budżet województwa na 2021 rok zakłada miliard 191 mln zł. Po stronie wydatków miliard 237 mln, z czego prawie pół miliarda na inwestycje. Najwięcej pieniędzy tradycyjnie już pochłoną inwestycje drogowe. Największe projekty to przebudowa dróg wojewódzkich na odcinkach: Solina - Myczków, Hoczew – Polańczyk, Kańczuga – Pruchnik, Zapałów – Oleszyce, czy budowa kolejnego etapu północnej obwodnicy Mielca.

47 mln zł przewidziano na inwestycje kolejowe. Przede wszystkim na rozwój działającej od 1 stycznia Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej, czyli zintensyfikowanych połączeń Rzeszowa z sąsiednimi miastami powiatowymi. W pierwszej połowie stycznia skorzystało z nich ponad 20 tysięcy pasażerów. Kolejne miliony złotych pochłoną też inwestycje w służbie zdrowia, dotacje dla beneficjentów Regionalnego Programu Operacyjnego, w obszarze kultury, w tym Podkarpackie Centrum Nauki w Jasionce, czy projekty informatyczne, w tym Podkarpacki System Informacji Przestrzennej.

Bogdan Romaniuk, przew. Klubu Radnych PiS - Budżet województwa na 2021 rok jest budżetem dobrym, zapewniającym stabilne funkcjonowanie jednostek samorządu, zabezpiecza środki na rozpoczęte i kontynuowane zadanie. Realizuje również Strategię Rozwoju Województwa Podkarpackiego.

Innego zdania byli radni Koalicji Obywatelskiej, których niepokoi 45-milionowy deficyt.

Piotr Tomański, przew. Klubu Radnych KO - Jest to budżet trochę niebezpieczny, mało prorozwojowy. Niestety ten budżet na pewno nie pomoże w tym, żeby był to budżet zróżnicowany dla wszystkich mieszkańców, dlatego głosujemy przeciw.

Budżet poparli radni drugiego opozycyjnego klubu PSL. Jego przewodniczący Jan Tarapata podkreślał, że Zarząd powinien skupiać się na rozpoczynającej się nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej, a dokładniej na zapewnieniu tzw. wkładu własnego do przyszłych inwestycji.

- I to są obawy przyszłościowe, bo ten rok teraźniejszy nie jest akurat tam szczególną troską, bo jakoś go przebrniemy w ten czy inny sposób, ale chodzi o przyszłość, jak ona będzie się kształtować.


Marszałek Władysław Ortyl zapewniał, że deficyt budżetowy jest pod kontrolą. Przypomniał, że województwo podkarpackie ma otrzymać na nowy 7-letni Regionalny Program Operacyjny ponad miliard 600 mln euro.

- To jest w kwocie gwarantowanej, plus możliwość zdobycia dodatkowych środków z rezerwy przeznaczonej dla województw. Może to być nawet porównywalna kwota z obecną perspektywą finansową. Potrzebny jest nam wkład własny do realizacji projektów.

Za przyjęciem budżetu województwa na 2021 rok głosowało 29 radnych. Przeciw było czterech.
 
 
 
...
 
źródło: Aktualności