• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Szansa na szybszą modernizację wałów na terenie gminy Baranów Sandomierski

18:30, 20.09.2021
  Aktualności
Szansa na szybszą modernizację wałów na terenie gminy Baranów Sandomierski Wody Polskie podpisały porozumienie z samorządami z Podkarpacia i Świętokrzyskiego, które pozwoli na szybszą modernizację wałów przeciwpowodziowych na terenie gminy Baranów Sandomierski.

Wody Polskie podpisały porozumienie z samorządami z Podkarpacia i Świętokrzyskiego, które pozwoli na szybszą modernizację wałów przeciwpowodziowych na terenie gminy Baranów Sandomierski.

Szansa na szybszą modernizację wałów na terenie gminy Baranów Sandomierski
Szansa na szybszą modernizację wałów na terenie gminy Baranów Sandomierski

Podziel się:   Więcej
Porozumienie dotyczy m.in. przygotowania przez Wody Polskie w uzgodnieniu z lokalnym samorządem studium wykonalności, które zabezpieczy przeciwpowodziowo obszar pomiędzy Krakowem, a Zawichostem.

Marek Kwitek, poseł PiS - To jest bardzo ważne, bo często samorządowcy podnosili ten problem, że mapy są kreślone, gdzieś zza biurka, nie uwzględniają pewnych uwarunkowań w terenie.

Dokument zakłada też aktualizację map zagrożenia powodziowego na odcinku Wisły Sandomierskiej, a także zmiany legislacyjne w tym zakresie.

Przemysław Daca, prezes Wód Polskich - Chodzi o to, żeby wprowadzić takie zmiany legislacyjne, żeby jak najszybciej uwolnić te tereny potencjalnie inwestycyjne dla samorządów i w tych zmianach, które my wprowadzimy inwestycyjnych, żeby można było jak najszybciej wprowadzać takie regulacje prawne, żeby można było tutaj zdejmować rygor zabraniania inwestycji na terenach zalewowych.

Porozumienie zakłada też opracowanie projektu rozbudowy wałów przeciwpowodziowych na terenie gminy Baranów Sandomierski.

Rafał Weber, wiceminister infrastruktury - Bez inwestycji, które wzmacniają chociażby wały poszczególnych rzek, bez inwestycji, które pozwolą na regulacje koryt, to niebezpieczeństwo powodziowe zawsze będzie występować.

Dlatego Wody Polskie uruchomiły już przetarg na modernizację prawego wału w rejonie Wisły Sandomierskiej. W planach jest podwyższenie o pół metra ponad 8 kilometrowego odcinka wału. Szacowana wartość inwestycji to ponad 39 milionów złotych.

- Działania, które zostały podjęte w ciągu ostatnich kilku miesięcy jestem przekonany zaprocentują spokojem, zaprocentują stabilizacją, zaprocentują tym, że wszyscy ci, którzy mieszkają na tym terenie, będą czuć się bezpiecznie i ten dramat z 2010 roku już się nigdy nie powtórzy.

Zabezpieczenie obszaru dorzecza Wisły w rejonie Ziemi Sandomierskiej wpisuje się w ogólnopolski system zabezpieczeń przeciwpowodziowych. Obecnie Wody Polskie na tym obszarze prowadzą inwestycję o wartości ponad pół miliarda złotych.
 
 
 
...
 
źródło: Aktualności