• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Szkolenia i nabór ochotników do Bieszczadzkiej Grupy GOPR

16:19, 14.12.2019
  Marek Winiarski;   Aktualności
Szkolenia i nabór ochotników do Bieszczadzkiej Grupy GOPR Bieszczadzka Grupa GOPR prowadzi nabór ochotników. Trwający trzy dni egzamin dla kandydatów na ratowników górskich odbędzie się już w styczniu. W mijającym roku bieszczadzcy GOPR-owcy przeprowadzili 250 akcji ratunkowych i udzielili pomocy ponad 270 osobom.

Bieszczadzka Grupa GOPR prowadzi nabór ochotników. Trwający trzy dni egzamin dla kandydatów na ratowników górskich odbędzie się już w styczniu. W mijającym roku bieszczadzcy GOPR-owcy przeprowadzili 250 akcji ratunkowych i udzielili pomocy ponad 270 osobom.

Szkolenia i nabór ochotników do Bieszczadzkiej Grupy GOPR
Szkolenia i nabór ochotników do Bieszczadzkiej Grupy GOPR

Podziel się:   Więcej
Bieszczadzcy GOPR-owcy kojarzeni są z akcjami ratowniczymi w górach i z tego są najbardziej znani, ale współdziałają też z Krajowym Systemem Ratowniczym i tego tytułu niosą też pomoc ofiarom katastrof. Jedno z ich spektakularnych ćwiczeń, przeprowadzone na stumetrowej wysokości w elektrowniach wiatrowych, polegało na ewakuowaniu pracowników farmy, przy użyciu technik alpinistycznych. Osiągnięcie przez ratownika takich umiejętności wymaga czasu, ale też hartu ducha, dlatego kandydaci na ratowników GOPR muszą spełniać surowe kryteria.

Przyszłych ratowników górskich czeka między innymi nocne przejście z Połoniny Wetlińskiej w kierunku Przełęczy Orłowicza. Co roku do takiego egzaminu przystępuje około 10 osób. Po jego zakończeniu i złożeniu ślubowania kandydat staje się pełnoprawnym ratownikiem, co potwierdza przyznanie tak zwanej blachy GOPR-owca. W tym roku przypięto je zaledwie dwóm osobom. Dołączyły do grupy ponad 200 ratowników, w tym 17 zawodowych, którzy kontynuują działania Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Bieszczadach, zapoczątkowane w 1961 roku.
 
 
 
...
 
źródło: Aktualności