• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Tarcza antykryzysowa przyjęta przez Sejm

18:21, 28.03.2020
  Karolina Bik-Niezgoda;   Aktualności
Tarcza antykryzysowa przyjęta przez Sejm Tarcza antykryzysowa to pakiet ustaw wspierający firmy i pracowników w związku z epidemią koronawirusa. Obejmie m.in. zwolnienie z opłacania składek ZUS oraz zasiłki dla osób, które były na umowach cywilnoprawnych. Jak zapowiedziała prezes ZUS, wnioski przedsiębiorców, którzy ponieśli straty w związku z epidemią będą realizowane priorytetowo.

Tarcza antykryzysowa to pakiet ustaw wspierający firmy i pracowników w związku z epidemią koronawirusa. Obejmie m.in. zwolnienie z opłacania składek ZUS oraz zasiłki dla osób, które były na umowach cywilnoprawnych. Jak zapowiedziała prezes ZUS, wnioski przedsiębiorców, którzy ponieśli straty w związku z epidemią będą realizowane priorytetowo.

Tarcza antykryzysowa przyjęta przez Sejm
Tarcza antykryzysowa przyjęta przez Sejm

Podziel się:   Więcej
Obrady trwały całą noc. Po kilku godzinach sejm przyjął ustawę o tzw. Tarczy antykryzysowej. Za pakietem Tarczy zagłosowało 343 posłów, przeciwko było 73, a 19 wstrzymało się odgłosu.

Ustawa zakłada między innymi:
- Zwolnienie z opłacania składek ZUS przez 3 miesiące (od marca do maja) dla pracujących w mikrofirmach zatrudniających do 9 osób, a także dla osób samozatrudnionych (chodzi o firmy i osoby, które zarejestrowały działalność przed 1 dniem lutego tego roku),
- Pakiet zakłada także wypłacanie świadczenia postojowego w kwocie około 2 tysięcy złotych dla pracujących na umowach zlecenie, agencyjnych i o dzieło oraz dla samozatrudnionych,
- Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników i uelastycznienie czasu pracy.
Szacowana całkowita wartość tego pakietu to co najmniej 10 proc. PKB.

Jak zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, środki z Tarczy antykryzysowej wystarczą na zapewnienie 40 procent wynagrodzenia dla pracowników wszystkich firm, które zobowiążą się do utrzymania jak największej liczby miejsc pracy. Prezes ZUS zapewniła dziś, że wnioski przedsiębiorców, którzy ponieśli straty w związku z epidemią, będą realizowane priorytetowo. Posłowie przyjęli też nowelizację kodeksu wyborczego, która pozwala na głosowanie korespondencyjne osobom w kwarantannie i osobom powyżej 60. roku życia.
 
 
 
...
 
źródło: Aktualności