• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Tolerancja i Niepodległość - podsumowania niezwykłego lokalnego projektu w Birczy

17:41, 11.11.2019
  Aktualności
Tolerancja i Niepodległość - podsumowania niezwykłego lokalnego projektu w Birczy W Birczy 11. listopada był okazją do podsumowania niezwykłego lokalnego projektu Tolerancja i Niepodległość. Odsłonięto tablicę w hołdzie polskim, ukraińskim i żydowskim mieszkańcom gminy, którzy sto lat temu potrafili zjednoczyć się w tzw. Republice Birczańskiej. Stowarzyszenie - Tworzymy lepszą przyszłość - zadbało też o upamiętnienie na cmentarzu - miejscowego działacza, społecznika i patrioty - Stanisława Szubera.

W Birczy 11. listopada był okazją do podsumowania niezwykłego lokalnego projektu Tolerancja i Niepodległość. Odsłonięto tablicę w hołdzie polskim, ukraińskim i żydowskim mieszkańcom gminy, którzy sto lat temu potrafili zjednoczyć się w tzw. Republice Birczańskiej. Stowarzyszenie - Tworzymy lepszą przyszłość - zadbało też o upamiętnienie na cmentarzu - miejscowego działacza, społecznika i patrioty - Stanisława Szubera.

Tolerancja i Niepodległość - podsumowania niezwykłego lokalnego projektu w Birczy
Tolerancja i Niepodległość - podsumowania niezwykłego lokalnego projektu w Birczy

Podziel się:   Więcej
Co się kryje za pamiątkową tablicą w Birczy? Lokalni bohaterowie z czasów, gdy odradzało się Państwo Polskie. M.in. miejscowi włodarze Polak Stanisław Szuber i Ukrainiec Iwan Łomiński, a także stworzona tu Republika Birczańska, kierowana przez Tymczasową Komisję Rządzącą.

Gdy państwo polskie się odradzało - w Galicji wybuchła wojna domowa. Walki przetaczały się od Lwowa przez Przemyśl po Sanok. Tymczasem w Birczy, gdzie mieszkali ludzie trzech narodowości udało się zjednoczyć ludzi. Założono tu polsko-ukraińsko-żydowską milicję, która strzegła terenu od napadów rabunkowych. A lokalny burmistrz - Ukrainiec zgodnie współpracował z Polakami choć rozkazy z Dobromila - miał zgoła inne.

O tej historii zawsze będzie też przypominać ten nagrobek - Stanisława Szubera - na starym cmentarzu. Niezwykle światły sekretarz gminy umiał działać ponad podziałami. Stowarzyszenie Tworzymy lepszą przyszłość zadbało, by przywrócić jego pamięć.

Tę kartę historii Birczy udało się przypomnieć dzięki wsparciu Fundacji Orlen Dar Serca, Nadleśnictwu, Gminie, Szkole. W domu kultury zawisła wystawa portretów „Bircza sprzed stu lat”. Pochodzą z historycznej wspólnej fotografii.
 
 
 
...
 
źródło: Aktualności