• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Upał nie odpuszcza. Na Podkarpaciu ponad 30 stopni Celsjusza

18:01, 09.08.2020
  Anna Arciszewska;   Aktualności
Upał nie odpuszcza. Na Podkarpaciu ponad 30 stopni Celsjusza Ponad 30 stopni w cieniu - tak było dziś na Podkarpaciu. Z taką temperaturą zmagamy się od kilku dni i według prognoz to jeszcze nie koniec. Dlatego służby apelują aby z kąpieli, także tych słonecznych, korzystać z rozwagą.

Ponad 30 stopni w cieniu - tak było dziś na Podkarpaciu. Z taką temperaturą zmagamy się od kilku dni i według prognoz to jeszcze nie koniec. Dlatego służby apelują aby z kąpieli, także tych słonecznych, korzystać z rozwagą.

Upał nie odpuszcza. Na Podkarpaciu ponad 30 stopni Celsjusza
Upał nie odpuszcza. Na Podkarpaciu ponad 30 stopni Celsjusza

Podziel się:   Więcej
Kąpielisko Żwirownia, to jedno z ulubionych miejsc wypoczynku mieszkańców Rzeszowa i nie tylko. Jeszcze przed południem temperatura wody wynosiła 26 stopni Celsjusza. Powietrza 31 stopni. Najwyższe wartości, w ciągu dnia, termometry pokazują między godz. 15.00 a 18.00, a nie jak się powszechnie sądzi w południe. Największe promieniowanie UV notowane jest między 12.00 a 13.00. Warto o tym pamiętać, szczególnie podczas wypoczynku nad wodą.

Ochłodzić można się też w centrum Rzeszowa. Na Rynku stanęła kurtyna wodna. Jest włączana, gdy temperatura przekracza 25 stopni Celsjusza. Tylko dziś na rzeszowskim kąpielisku wypoczywało ponad 1000 osób, ale tłoczno było przez cały weekend.

Podczas pobytu nad wodą warto pamiętać nie tylko o ochronie przed słońcem. Przy wejściach na kąpieliska należy zdezynfekować dłonie. Podobnie jak o zachowaniu odpowiedniej odległości od innych, wynoszącej co najmniej półtora metra. Bo choć dwa tygodnie temu zostały zniesione limity osób, które mogą jednocześnie przebywać na kąpieliskach, warto zachować zdrowy rozsądek, tak by wyjście, na przykład na basen, nie skończyło się dwutygodniową kwarantanną lub pobytem w szpitalu.

Aura z temperaturą dochodzącą do 30 stopni Celsjusza może nam towarzyszyć nawet do przyszłej niedzieli. Stąd apel medyków, by nie przesadzać ze słońcem. Organizm łatwo może ulec przegrzaniu, a skóra poparzeniu. Wysokie temperatury są szczególnie groźne dla osób starszych, przewlekle chorych i dzieci. Skutki to nie tylko odwodnienie, ale nawet utrata przytomności. Kolejny apel dotyczy pływania - nie powinno wchodzić się do wody po zbyt długim opalaniu czy po spożyciu alkoholu, a kąpać się należy tylko w wyznaczonych miejscach. W ubiegłym roku podczas wypoczynku nad wodą na Podkarpaciu utonęło 16 osób.
 
 
 
...
 
źródło: Aktualności