• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

W gminie Jawornik Polski powstanie kolejny żłobek

15:58, 20.01.2021
  Mariusz Mendycki;   Aktualności
W gminie Jawornik Polski powstanie kolejny żłobek Jawornik Polski, jedna z najmniejszych i najbiedniejszych gmin na Podkarpaciu, przymierza się do utworzenia kolejnego - trzeciego już żłobka. Przy okazji samorząd chce uratować przed ruiną zabytkowy budynek. Stać go na to, bo pod względem wykorzystania funduszy unijnych jest w krajowej czołówce.

Jawornik Polski, jedna z najmniejszych i najbiedniejszych gmin na Podkarpaciu, przymierza się do utworzenia kolejnego - trzeciego już żłobka. Przy okazji samorząd chce uratować przed ruiną zabytkowy budynek. Stać go na to, bo pod względem wykorzystania funduszy unijnych jest w krajowej czołówce.

W gminie Jawornik Polski powstanie kolejny żłobek
W gminie Jawornik Polski powstanie kolejny żłobek

Podziel się:   Więcej
Gmina Jawornik Polski liczy nieco ponad 4,5 tysiąca mieszkańców. Przynajmniej na papierze, bo w rzeczywistości - ze względu na wyjazdy zagraniczne do pracy - jest ich znacznie mniej. Pod względem dochodów własnych, z kwotą 5,5 miliona złotych, samorząd Jawornika od lat plasuje się w ogonie ogólnopolskich rankingów. Za to jeśli chodzi o inwestycje, to czołowa 50 gmin wiejskich w Polsce. Wydatki na ten cel to prawie 1900 zł. na mieszkańca.

Gmina Jawornik Polski postawiła na pomoc rodzicom, aby mogli utrzymać się na rynku pracy. Już działają na terenie małej wiejskiej gminy dwa żłobki. Wkrótce powstanie trzeci. Był potrzebny, bo chętnych jest więcej niż miejsc. Od kilku lat w gminie przybywa też dzieci. W ubiegłym roku urodziło się ich ponad 50.

Nowy żłobek będzie działał w budynku starej rządcówki, w którym przed laty mieścił się też ośrodek zdrowia oraz izba regionalna. W ten sposób gmina skorzysta potrójnie. Nie tylko otworzy żłobek, ale też stworzy nowe miejsca pracy i uratuje zrujnowany zabytek.

Łatwo nie będzie, ale podobny manewr już raz się na terenie gminy udał. Przed pięciu laty, tworząc żłobek, gmina wyremontowała XIX-wieczny pałacyk w Hadlach Szklarskich. Opiekę znalazło w nim 15 maluchów. Po otwarciu trzeciego żłobka gmina będzie dysponować 40 miejscami, na 140 dzieci z terenu gminy w wieku do 3 lat. To pozwoli zaspokoić większość potrzeb. Inwestycja ma kosztować około miliona złotych. Gmina dostała już 450 tysięcy dotacji z rządowego programu Maluch Plus. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, żłobek będzie gotowy jeszcze w tym roku.
 
 
 
...
 
źródło: Aktualności