• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

W Kolbuszowej dziękowano za beatyfikację kardynała Stefana Wyszyńskiego

17:20, 19.09.2021
  Beata Bartman;   Aktualności
W Kolbuszowej dziękowano za beatyfikację kardynała Stefana Wyszyńskiego W Kolbuszowej odbyła się msza pod przewodnictwem biskupa Jana Wątroby i modlitewne spotkanie przed pomnikiem kardynała. Poprzedziła je sesja naukowa zorganizowana m.in. przez Stowarzyszenie Civitas Christiana przybliżająca nauki i przesłanie Prymasa Tysiąclecia.

W Kolbuszowej odbyła się msza pod przewodnictwem biskupa Jana Wątroby i modlitewne spotkanie przed pomnikiem kardynała. Poprzedziła je sesja naukowa zorganizowana m.in. przez Stowarzyszenie Civitas Christiana przybliżająca nauki i przesłanie Prymasa Tysiąclecia.

W Kolbuszowej dziękowano za beatyfikację kardynała Stefana Wyszyńskiego
W Kolbuszowej dziękowano za beatyfikację kardynała Stefana Wyszyńskiego

Podziel się:   Więcej
Działalność kardynała Wyszyńskiego była bardzo rozległa, ale na pewno analizując jego wystąpienia i nauki w centrum widzimy rodzinę - mówił dziś ksiądz profesor Jerzy Buczek. Teologia rodziny w nauczaniu kardynała była treścią wystąpienia księdza profesora. Kardynał Wyszyński, przypominał dziś ksiądz Buczek, przeciwstawiał się zabijaniu dzieci i rozwodom, stworzył też program duszpasterski opieki nad rodziną. Podczas sesji podjęto też temat jasnogórskich ślubów narodu polskiego i testamentu prymasa.

W zorganizowanie spotkania włączyły się władze miasta i miejscowa parafia. W spotkaniu uczestniczyli delegaci zespołów Katolickiego Stowarzyszenia Civitac Christiana. W jego trakcie proboszcz parafii Wszystkich Świętych w Kolbuszowej został uhonorowany srebrną odznakę za propagowanie nauczania Prymasa Tysiąclecia. Brązową odznaką uhonorowana została trzykrotna przewodnicząca stowarzyszenia z Kolbuszowej Zofia Świder, także zaangażowania w propagowanie przesłania prymasa.

Proces beatyfikacyjny kardynała Wyszyńskiego trwał 30 lat. Rozpoczął się w maju 1989 roku, osiem lat po jego śmierci. Tydzień temu z niedziele w Świątyni Opatrzności Bożej ogłoszono go błogosławionym. Kardynał stał na czele kościoła katolickiego w Polsce w latach 1948-1981. Był wybitnym mężem stanu, obrońcą praw człowieka, a także kościoła i narodu. Jest uważany za jednego z największych Polaków XX wieku.
 
 
 
...
 
źródło: Aktualności