• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

W Rzeszowie dyskutowano o rozwiązaniu problemu gospodarowania odpadami

13:06, 09.12.2019
  Beata Bartman;   Aktualności
W Rzeszowie dyskutowano o rozwiązaniu problemu gospodarowania odpadami Przedstawiciele podkarpackich samorządów, spółek komunalnych oraz spółki PGE Energia Ciepła dyskutowali w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie o gospodarce odpadami. Wyzwaniem dla podkarpackich gmin są m.in. nowe zapisy ustawy znoszące tzw. regionalizację w odbiorze odpadów.

Przedstawiciele podkarpackich samorządów, spółek komunalnych oraz spółki PGE Energia Ciepła dyskutowali w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie o gospodarce odpadami. Wyzwaniem dla podkarpackich gmin są m.in. nowe zapisy ustawy znoszące tzw. regionalizację w odbiorze odpadów.

Fot. arch.
Fot. arch.

Podziel się:   Więcej
Gospodarka odpadami to ogromne wyzwanie, bo śmieci produkujemy coraz więcej, tymczasem rygory obowiązujące w Unii Europejskiej nakazują, by na składowiska trafiało ich coraz mniej. Stąd da dyskusja m.in. o obowiązujących od września zmianach w polskich przepisach. Chodzi o zapis znoszący tzw. regionalizację w odbiorze śmieci. Zmianę wprowadzono, bo niektórym spalarniom w Polsce brakowało odpadów i nie wykorzystywały swoich mocy produkcyjnych. W praktyce spowodował, że np. rzeszowska spalarnia może przyjmować śmieci z różnych rejonów Polski wybierając oferty gmin, które zaproponują najwyższą cenę.

W sprawie przywrócenia regionalizacji w odbiorze śmieci interweniował już prezydent Rzeszowa i marszałek województwa.

Rzeszowska spalarnia, która ogłosiła konkurs ofert, dostała 27 propozycji, właśnie zaczyna podpisywać umowy i uspokaja, że odbierze partie śmieci, o która wnioskował Rzeszów. Już wiadomo jednak, że jest więcej odpadów niż spalarnia jest w stanie przetworzyć, planowana jest budowa drugiej linij technologicznej. Przedstawiciel PGE Energia Ciepła mówił, że spółka jest do tego zadania przygotowana.

Jak najszybciej też należy zmienić przyzwyczajenia - o tym także była mowa na spotkaniu, im mniej śmieci wyprodukujemy, im dokładniej je posegregujemy - tym mniej za nie zapłacimy. Ważne, by mieć tego świadomość.

Podwyżka cen śmieci jest nieunikniona - wpływa na to także wzrost ceny minimalnej czy energii.
 
 
 
...
 
źródło: Aktualności