• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

W Turzy oddano hołd ofiarom zbrodni NKWD

17:33, 19.09.2021
  Beata Bartman;   Aktualności
W Turzy oddano hołd ofiarom zbrodni NKWD W Turzy koło Sokołowa Małopolskiego odbyły się uroczystości przypominające o ofiarach masowych egzekucji prowadzonych przez sowieckie NKWD na więźniach obozu w Trzebusce. Zamordowanych żołnierzy Armii Krajowej grzebano w lasach turzańskich, które nazywane są "małym Katyniem". Dziś odprawiono tam mszę polową, był też apel pamięci.

W Turzy koło Sokołowa Małopolskiego odbyły się uroczystości przypominające o ofiarach masowych egzekucji prowadzonych przez sowieckie NKWD na więźniach obozu w Trzebusce. Zamordowanych żołnierzy Armii Krajowej grzebano w lasach turzańskich, które nazywane są "małym Katyniem". Dziś odprawiono tam mszę polową, był też apel pamięci.

Fot. arch.
Fot. arch.

Podziel się:   Więcej
Mszę polową pod przewodnictwem biskupa seniora Kazimierza Górnego odprawiono w miejscu prawdopodobnego spoczynku pomordowanych więźniów obozu w Trzebusce. Prawdopodobnego, bo ich grobów dotychczas nie odnaleziono. Oprawcy robili wszystko, by zatrzeć ślady. Metody NKWD były podobne jak w Katyniu, przypominał dziś w homilii ksiądz doktor Piotr Potyrała. Las turzański nazywany jest "Małym Katyniem".

Ofiary miały skrępowane ręce, mordowani ginęli dodatkowo poniżeni, bo nadzy - to wykazały badania szczątków odnalezionych w lasach turzańskich w latach 90.

Obóz w Trzebusce został utworzony w sierpniu 1944 roku na dawnym gromadzkim pastwisku. Teren ogrodzono drutem kolczastym. W każdy czwartek z pobliskiej wsi przyjeżdżał radziecki sąd wojskowy i wydawał kolejne wyroki śmierci.

Na terenie dzisiejszego województwa podkarpackiego funkcjonowało kilka takich obozów, m.in. w Jastkowicach, Żabnie i Bakończycach. W każdym z nich zdecydowano o wykonaniu od 250 do 400 wyroków śmierci. W lasach turzańskich ginęli żołnierze polskiego państwa podziemnego, ale także jeńcy wojenni. W latach 90. w lasach turzańskich odkryto groby ze szczątkami 17 osób. Niestety efektu nie dały poszukiwania prowadzone 3 lata temu. W latach 80. miejsca zbrodni upamiętniali działacze Solidarności stawiając w tych miejscach krzyże.

O pomordowanych niezmiennie pamięta lokalna społeczność, mimo zimna, niepogody rocznicowe uroczystości zawsze gromadzą tłumy mieszkańców gminy Sokołów.
 
 
 
...
 
źródło: Aktualności