• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Więźniowie z zakładu karnego w Jaśle pracują w DPS-ie w Iwoniczu

17:37, 12.12.2019
  Aktualności
Więźniowie z zakładu karnego w Jaśle pracują w DPS-ie w Iwoniczu Więźniowie z zakładu karnego w Jaśle nie czekają w celach na koniec wyroku, ale jako wolontariusze pracują w Domu Pomocy Społecznej Zakonu bonifratrów w Iwoniczu. Pomagają podopiecznym w najprostszych czynnościach - ubraniu się, spacerze czy higienie osobistej.

Więźniowie z zakładu karnego w Jaśle nie czekają w celach na koniec wyroku, ale jako wolontariusze pracują w Domu Pomocy Społecznej Zakonu bonifratrów w Iwoniczu. Pomagają podopiecznym w najprostszych czynnościach - ubraniu się, spacerze czy higienie osobistej.

Więźniowie z zakładu karnego w Jaśle pracują w DPS-ie w Iwoniczu
Więźniowie z zakładu karnego w Jaśle pracują w DPS-ie w Iwoniczu

Podziel się:   Więcej
W domu pomocy społecznej w Iwoniczu - w ramach wolontariatu pracuje sześciu skazanych, którzy na co dzień odbywają karę pozbawienia wolności w zakładzie karnym w Jaśle. Pomoc podopiecznym jest dla nich formą resocjalizacji.

Krzysztof, wolontariusz, skazany - W tym momencie jest to też mi potrzebne, zarówno tutaj podopiecznym ale mi również zmienia się perspektywa do tej pory nie miałam kontaktu z takimi ludźmi. Mi się wydawało zawsze, że ja mam źle, a jak pokazuje tutaj dom pomocy społecznej są ludzie, którym jest bardzo ciężko.

Dawid, wolontariusz, skazany - Pierwszy tydzień, dwa tygodnie to tak naprawdę ja miałem większy problem niż podopieczni tutaj żeby się przełamać, żeby się otworzyć daje do myślenia taka praca naprawdę, mogę powiedzieć, że całkiem inne mam podejście do człowieka.

Skazani pomagają podopiecznym w najprostszych czynnościach - ubieraniu się, rehabilitacji, higienie osobistej.

Piotr Chmielewski,
Zakład Karny w Jaśle - Nie jest łatwo wbrew pozorom, osobę która dużo waży przenieść na wózek i gdzieś ją przewieźć, czy pomóc jej też skorzystać z toalety, bo to też są takie czynności.

W domu pomocy społecznej przebywa ponad setka podopiecznych. Do pomocy przydaje się tutaj każda dodatkowa para rąk.

Tomasz Półchłopek, dyrektor Domu Pomocy Społecznej Zakonu Bonifratrów - Możemy dzisiaj stwierdzić, że są bezcenni są to osoby mogą przez cały czas tu być, mają pełny pakiet zaufania tak ich również traktujemy.

Alicja Rysz, kierownik działu terapeutyczno-opiekuńczego - Po jakimś czasie między niektórymi zawiązują się nawet takie przyjaźnie, niesamowicie się cieszą podopieczni z przyjazdu wolontariuszy. Już po kilku dniach jak nowy wolontariusz przyjeżdża już wyczekują przy oknach, rano kiedy przyjedzie cieszą się, są to wybuchy radości czasami się w ramiona im rzucają.

W domu pomocy społecznej skazani pomagają już od 12 lat. wszystko to w ramach programu readaptacji społecznej razem sprawniej. Przez ten czas wolontariuszami było tutaj ponad 170 więźniów. Po tym jak jedni kończą odbywać karę - do Iwonicza przyjeżdżają kolejni.
 
 
 
...
 
źródło: Aktualności