• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Wigilia Bez Granic, czyli akcja Instytutu Myśli Schumana

17:47, 12.12.2019
  Aktualności
Wigilia Bez Granic, czyli akcja Instytutu Myśli Schumana Akcja zachęca do tego, by w dniu Wigilii zaprosić do swoich domów osoby z zagranicy, mieszkające w Polsce. Chodzi nie tylko o to, by podzielić się opłatkiem, ale też swoją kulturą i zwyczajami. To niezwykle ważne, bo szacuje się, że na Podkarpaciu mieszka kilkanaście tysięcy cudzoziemców.

Akcja zachęca do tego, by w dniu Wigilii zaprosić do swoich domów osoby z zagranicy, mieszkające w Polsce. Chodzi nie tylko o to, by podzielić się opłatkiem, ale też swoją kulturą i zwyczajami. To niezwykle ważne, bo szacuje się, że na Podkarpaciu mieszka kilkanaście tysięcy cudzoziemców.

Wigilia Bez Granic, czyli akcja Instytutu Myśli Schumana
Wigilia Bez Granic, czyli akcja Instytutu Myśli Schumana

Podziel się:   Więcej
W Polsce mamy tradycje zostawiania pustego nakrycia przy wigilijnym stole, obecnie gościmy w naszym kraju dziesiątki tysięcy zagranicznych studentów. A setki tysięcy cudzoziemców przyjechało do pracy. Na obcej ziemi większość z nas czuje się niepewnie dlatego podzielmy się z nimi ciepłem rodzinnego spotkania. W ten sposób Instytut Myśli Schumana zaprasza do wzięcia udziału w organizowanej już po raz czwarty akcji „Wigilia bez Granic. Chodzi o to, by do wspólnego ucztowania zaprosić gości z zagranicy, tak aby w tym wyjątkowym czasie nikt nie został sam.

Paweł Malinowski - Ta inicjatywa realizuje przesłanie Roberta Schumana, który chciał aby narody europejskie i nie tylko żyły w jedności, w solidarności i pokoju.

W ogólnopolską akcję włączają się uczelnie. Na Podkarpaciu - między innymi Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, gdzie kształci się ponad 1000 studentów z kilkudziesięciu krajów. Uroczysta kolacja odbędzie się w klubie studenckim.

Zofia Sawicka - Chcemy ich zapoznać z naszymi zwyczajami, z naszą kulturą z potrawami z tymi rzeczami, które dla Polaków są szczególnie ważne w tym okresie.

Wśród gości wigilii będą między innymi Priscilla Uramina i Lucyca Muruket z Papui Nowej Gwinei. W Rzeszowie studiują informatykę. To będą ich pierwsze święta Bożego Narodzenia nie spędzane w rodzinnym gronie.

Pierwszy raz do wigilijnego stołu zasiądzie Mohammed Mzabi z Maroka. W Rzeszowie mieszka od kilku miesięcy roku. Tak jak zdecydowana większość mieszkańców jego kraju jest muzułmaninem, ale z chęcią poznaje polską kulturę i świąteczne zwyczaje.

- W Maroko nie obchodzimy Bożego Narodzenia, tym bardziej jest mi miło, że będę miał okazję uczestniczyć w tak ważnym dla was, Polaków święcie i wspólnie dzielić tę radość.

Przygotowanie tradycyjnej wigilii często zaczyna się tu na rynku, gdzie kupujemy poszczególne produkty, no a z nich przygotowujemy dania. Jakie powinny znaleźć się na wigilijnym stole, gdy zapraszamy do siebie gościa z zagranicy o to zapytaliśmy mieszkańców Rzeszowa.

Ricardo pochodzi z Ekwadoru. Od 20 lat mieszka w Polsce. Dlatego bardzo dobrze zna smak polskiej wigilii. Choć ważne jest to co serwuje się na stół, jest coś jeszcze ważniejszego.

- Najważniejsze w święta to wszyscy być razem Każdy, kto chciałby włączyć się do akcji.


Wigilia Bez Granic może zarejestrować się na stronie internetowej akcji. Szacuje się, że na Podkarpaciu mieszka kilkanaście tysięcy cudzoziemców, najwięcej z Ukrainy, ale także z Chin, Egiptu czy Tunezji.
 
 
 
...
 
źródło: Aktualności