• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Rudnik nad Sanem

Wiklinowa moda - nowatorski, ekologiczny trend z Podkarpacia

18:01, 15.05.2015
  Małgorzata Bożek;   Aktualności
Wiklinowa moda - nowatorski, ekologiczny trend z Podkarpacia W Centrum Wikliniarstwa w Rudniku nad Sanem trwają ostatnie przygotowania do prezentacji nowej kolekcji mody z wikliny. Po sukcesach na pokazach w Brukseli, Warszawie i Krakowie międzynarodowe środowisko modelingu zaakceptowało nowatorski, ekologiczny trend z Podkarpacia. Sukces nie przyszedł sam. Rudnik to polska stolica wikliny. Tradycje jej wyplatania mają tu 140 lat.

W Centrum Wikliniarstwa w Rudniku nad Sanem trwają ostatnie przygotowania do prezentacji nowej kolekcji mody z wikliny. Po sukcesach na pokazach w Brukseli, Warszawie i Krakowie międzynarodowe środowisko modelingu zaakceptowało nowatorski, ekologiczny trend z Podkarpacia. Sukces nie przyszedł sam. Rudnik to polska stolica wikliny. Tradycje jej wyplatania mają tu 140 lat.

1. Wiklinowa moda - nowatorski, ekologiczny trend z Podkarpacia
1. Wiklinowa moda - nowatorski, ekologiczny trend z Podkarpacia

Podziel się:   Więcej
Wikliniarze z Rudnika nad Sanem z pasją wyplatają kosze i przedmioty użytkowe. Pani Henryka od 15 lat, pan Antoni od trzydziestu. Ale w wieloletnią tradycją wkracza nowoczesność, czyli wikliniarska moda przygotowywana przez projektantów między innymi Edytę Sokal Belżek. Pokochała wiklinę i uwierzyła, że z tym surowcem zwiąże swoją modową karierę. Najpierw szkicuje, potem robi przymiarki i tłumaczy modelkom, jak maja nosić kreacje. Przygotowywanie każdej to żmudna praca trwająca nawet kilka tygodni.

Kiedy kilkanaście lat temu powstała pierwsza kreacja z wikliny mieszkańcy Rudnika nad Sanem byli sceptycznie nastawieni do nowych pomysłów. Teraz to się zmieniło, a wiklinowe stroje pokazywane są w wielu europejskich miastach, ostatnio na przykład w Brukseli.

Kontaktu z rudnickim centrum wikliniarstwa coraz częściej szukają nie tylko polscy, ale i zagraniczni projektanci. Doceniają oni nie tylko ekologiczne przesłanie, ale i potencjał tkwiący w wiklinie. Takie kontakty są ogromną szansą dla Rudnika. Jeśli dojdzie do podpisania kontraktów produkcja wiklinowych sukien będzie mogła ruszyć na skalę masową.
 
 
 
...
 
źródło: Aktualności