• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Województwo Podkarpackie liderem w inwestycjach w czystą energię

17:23, 15.01.2020
  Aktualności
Województwo Podkarpackie liderem w inwestycjach w czystą energię W regionie działa już 15 tysięcy instalacji fotowoltaicznych, a ich rosnąca popularność to efekt przede wszystkim dużo niższych rachunków za prąd. W tym roku rządowy program Energia PLUS, w ramach którego można dostać dotację na odnawialne źródła energii został rozszerzony.

W regionie działa już 15 tysięcy instalacji fotowoltaicznych, a ich rosnąca popularność to efekt przede wszystkim dużo niższych rachunków za prąd. W tym roku rządowy program Energia PLUS, w ramach którego można dostać dotację na odnawialne źródła energii został rozszerzony.

Województwo Podkarpackie liderem w inwestycjach w czystą energię
Województwo Podkarpackie liderem w inwestycjach w czystą energię

Podziel się:   Więcej
Pan Grzegorz z Trzebowniska instalację fotowoltaiczną założył 2 miesiące temu. Ma moc ponad 4 kilowatów, co - jak mówi - w zupełności wystarcza na rodzinne potrzeby. Na inwestycję zaciągnął kredyt, ale jest pewny, że się opłaci. Pan Grzegorz, zainwestował w fotowoltaikę.

- Dlaczego się zdecydowałem? Dofinansowanie, które jest, no i nie ukrywam, ze wziąłem też na raty, ale płacąc raty spłacam urządzenia, a nie płacę rachunków za prąd.

Na dokładne kwoty będzie musiał poczekać jeszcze 4 miesiące, bo rozliczenie jest półroczne. W całej Polsce działa już 75 tysięcy podobnych instalacji. Produkują 1200 Megawatogodzin prądu, czyli więcej niż elektrownia wodna w Żarnowcu. Jak poinformowali podkarpaccy działacze Porozumienia Jarosława Gowina - liderem w tych inwestycjach są mieszkańcy Podkarpacia.

Stanisław Kruczek, Porozumienie Jarosława Gowina, Członek Zarządu Województwa - W samym Regionalnym Programie Operacyjnym ponad 1 mld zł został już zakontraktowany jeśli chodzi o czystą energię. W liczbach to ponad 30 tysięcy instalacji w domach indywidualnych, w małych firmach, z czego 15 tysięcy to są instalacje fotowoltaiczne.

W ich powstaniu pomaga rządowy program Energia PLUS, w ramach którego można otrzymać dofinansowanie w wysokości 5 tysięcy złotych. Tylko w ubiegły roku udzielono łącznie 95,5 mln zł dotacji, a liczba instalacji fotowoltaicznych zwiększyła się w całym kraju o 164 procent. Towarzyszyły temu zmiany w prawie m.in. rozszerzenie definicji prosumenta o przedsiębiorców, możliwość odliczenia kosztów instalacji od podatku czy zmniejszenie VAT-u na Odnawialne Źródła Energii z 23 do 8 procent.

Waldemar Kotula, Porozumienie Jarosława Gowina, radny Rzeszowa - W obecnym roku zmiany i usprawnienia będą kontynuowane, a przede wszystkim dotyczy to miast, także i Rzeszowa, czyli umożliwienie otrzymania statusu prosumenta dla spółdzielni mieszkaniowych i domów czy budynków wielorodzinnych.

Pieniądze z obecnego Regionalnego Programu Operacyjnego na inwestycje w czystą energię już się wyczerpały, ale cały czas można korzystać z dotacji rządowych. Wnioski można składać do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Instalacja fotowoltaiczna zwraca się już po około 5-6 latach funkcjonowania, a miesięczny rachunek za prąd może spaść nawet o 90 procent.
 
 
 
...
 
źródło: Aktualności