• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Z Harty koło Dynowa wyruszył transport z darami dla Polaków z Litwy

17:17, 15.07.2020
  Aktualności
Z Harty koło Dynowa wyruszył transport z darami dla Polaków z Litwy Strażacy z miejscowego OSP przez kilka miesięcy zbierali je głównie z myślą o strażakach z obwodu solecznikowskiego. Udało się zebrać między innymi specjalistyczny sprzęt i mundury ale też farbę, która trafi do remiz oraz działającej tam polskiej szkoły.

Strażacy z miejscowego OSP przez kilka miesięcy zbierali je głównie z myślą o strażakach z obwodu solecznikowskiego. Udało się zebrać między innymi specjalistyczny sprzęt i mundury ale też farbę, która trafi do remiz oraz działającej tam polskiej szkoły.

Z Harty koło Dynowa wyruszył transport z darami dla Polaków z Litwy
Z Harty koło Dynowa wyruszył transport z darami dla Polaków z Litwy

Podziel się:   Więcej
Pod koniec ubiegłego roku strażacy z Harty zbierali żywność, odzież i sprzęt AGD a potem niemal pełna ciężarówkę darów zawieźli na Litwę. Tam na własne oczy przekonali się jak bardzo taka pomoc jest potrzebna. Także ich kolegom - strażakom ochotnikom, którzy często nie mają nawet mundurów nie wspominając już o specjalistycznym sprzęcie. Najpierw po inwentaryzacji swoich mundurów i sprzętu wybrali taką ich część, która choć ciągle dobra, jest już rzadko używana. Potem do wsparcia Polaków z Litwy zaczęli zachęcać inne jednostki OSP. Akcja ruszyła już w lutym.

Mateusz Charchut, OSP Słocina - Jak tylko dowiedzieliśmy się o akcji postanowiliśmy pomóc, chodzi o to aby pomagać ogólnie sobie jako straży, bo pomagając innym druhom pomagamy też w ratowaniu ludzkiego życia. Nieważne czy w Polsce, czy za granicą. Dzięki nam myślę będą się czuli pewniej i bezpieczniej ratując innych.

Zbiórkę przerwała jednak pandemia a planowany na marzec wyjazd na Litwę stał się nieaktualny. Aż do teraz. Gdy granice znowu są otwarte strażacy z Harty nie chcieli już dalej czekać.

Na Litwę pojechał nie TIR jak początkowo planowano ale bus, który udało się wypakować po brzegi. Mundurami koszarowymi i bojowymi, hełmami specjalnym obuwiem ale też sprzętem. W Polsce już nie używanym ale w pełni sprawnym. Pomogły jednostki ochotniczej i państwowej straży pożarnej z różnych części Polski. Przekazując także sprzęt komputerowy dla polskiej szkoły w Solecznikach. Tam trafi też farba przekazana przez jedną z rzeszowskich firm. Jeszcze dziś transport z pomocą dotrze na Litwę.
 
 
 
...
 
źródło: Aktualności