• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Zabezpieczono groźne osuwisko w Świątkowej Wielkiej

17:47, 13.11.2019
  Marek Winiarski;   Aktualności
Zabezpieczono groźne osuwisko w Świątkowej Wielkiej W Świątkowej Wielkiej w powiecie jasielskim udało się zabezpieczyć groźne osuwisko, zagrażające głównej drodze prowadzącej do miejscowości. Inwestycja kosztowała ponad milion złotych. Większość tej kwoty to rządowa dotacja na usuwanie klęsk żywiołowych.

W Świątkowej Wielkiej w powiecie jasielskim udało się zabezpieczyć groźne osuwisko, zagrażające głównej drodze prowadzącej do miejscowości. Inwestycja kosztowała ponad milion złotych. Większość tej kwoty to rządowa dotacja na usuwanie klęsk żywiołowych.

Zabezpieczono groźne osuwisko w Świątkowej Wielkiej
Zabezpieczono groźne osuwisko w Świątkowej Wielkiej

Podziel się:   Więcej
Przy powiatowym moście dziewięć lat temu doszło do oberwania drogi. W ramach doraźnych napraw łatano wyrwę, ale niewiele to pomagało, bo ziemia wciąż się osuwała. Mieszkańcy Świątkowej Wielkiej byli coraz bardziej zaniepokojeni. Do wsi dociera szkolny autobus, który dowozi dzieci do podstawówki w Krempnej. Za każdym razem musiał przejeżdżać przez most, w okolicy którego było osuwisko.

W Świątkowej Wielkiej, położonej w centrum Magurskiego Parku Narodowego, wielu rolników ma hodowle krów i codziennie dostarczają do mleczarni tysiące litrów mleka. Inni żyją z turystyki. W marcu powiat jasielski dostał promesę z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na usuwanie klęsk żywiołowych. Było to 800 tysięcy złotych. Część pieniędzy na niezbędne prace dołożył powiat jasielski. Osuwisko zabezpieczono betonowymi palami oraz rynnami odprowadzającymi wody opadowe. Podmywany brzeg potoku wzmocniono zaś kamieniami. W ramach inwestycji odbudowano też zniszczony fragment drogi zabezpieczając go barierami ochronnymi.
 
 
 
...
 
źródło: Aktualności