• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Zamiast mandatu chwila w symulatorze wypadków. Dzień Bezpiecznego Kierowcy w Zagórzu

17:27, 25.07.2019
  Karolina Ciesielska;   Aktualności
Zamiast mandatu chwila w symulatorze wypadków. Dzień Bezpiecznego Kierowcy w Zagórzu Pouczającą dla wielu lekcję, w dniu św. Krzysztofa, czyli patrona kierowców, przygotowali policjanci. To z okazji Dnia Bezpiecznego Kierowcy zorganizowanego w Zagórzu.

Pouczającą dla wielu lekcję, w dniu św. Krzysztofa, czyli patrona kierowców, przygotowali policjanci. To z okazji Dnia Bezpiecznego Kierowcy zorganizowanego w Zagórzu.

Dzień Bezpiecznego Kierowcy w Zagórzu
Dzień Bezpiecznego Kierowcy w Zagórzu

Podziel się:   Więcej
Obchody Dnia Bezpiecznego Kierowcy w Zagórzu rozpoczęła msza św. po której abp Adam Szal poświęcił stojące na placu samochody oraz motocykle. Każdy z kierowców otrzymał też obrazek z wizerunkiem św. Krzysztofa.

Marian Midura
, krajowy duszpasterz kierowców - Gdy ruszamy w drogę prosimy o pomoc św. Krzysztofa. Jako ludzie wierzący wiemy, że on czuwa, ale trzeba ze swojej strony też zachować co należy do przepisów ruchu drogowego, co należy też do roztropności na drodze.

Nie wszyscy stosują się do tych zasad. Widzą to także sami kierowcy. Dziś jednak - w ramach akcji profilaktycznej - kierowcy zamiast mandatu proponowali aby skorzystać np. z symulatorów, na których można było sprawdzić co dzieje się z człowiekiem w czasie dachowania samochodu, ale też na własnej skórze przekonać się jak silne jest uderzenie przy stosunkowo niewielkiej prędkości - około 10 km/h.

- Szczerze mówiąc nie zdawałam sobie sprawy, że przy tak małej prędkości może być tak silne uderzenie, a co by było jakby to było 50 km/h.

- Trzęsę się jeszcze, uświadomiło mi to jak może wyglądać wypadek w zwolnionym tempie. Także super lekcja, pasy są bardzo potrzebne, właśnie zdałam sobie sprawę jak ważną rolę pełnią pasy.


W ramach dnia bezpiecznego kierowcy pokaz swoich umiejętności zaprezentowali też strażacy. Choć to było tylko ćwiczenie, strażacy nie raz muszą rozcinać samochody żeby wydostać z nich rannych. Policjanci przypominali natomiast, że nadmierna prędkość czy jazda pod wpływem alkoholu to nie jedyne przyczyny drogowych tragedii.

Paweł Grześ, Wydział Ruchu Drogowego KWP Rzeszów - Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe włączanie się do ruchu, oprócz tego nieprawidłowe wykonywanie manewru skrętu w prawo i lewo, bądź gwałtowne, bezsensowne zatrzymywanie się.

A statystyki wciąż są alarmujące. Od początku wakacji na drogach w całym kraju doszło do 270 wypadków, w których zginęły 264 osoby. 15 osób to ofiary śmiertelne wypadków tylko na Podkarpaciu.
 
 
 
...
 
źródło: Aktualności