• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

"Zło dobrem zwyciężaj". W Rzeszowie wspominano ks. Jerzego Popiełuszkę

17:17, 18.10.2019
  Marcin Żminkowski;   Aktualności
"Zło dobrem zwyciężaj". W Rzeszowie wspominano ks. Jerzego Popiełuszkę "Zło dobrem zwyciężaj". Motywem tego spotkania w urzędzie marszałkowskim była 35. rocznica zamordowania kapelana Solidarności księdza Jerzego Popiełuszki. Region rzeszowski Solidarności, IPN, a także związkowcy z oświaty konferencją i wystawą plastyczną przypomnieli postać kapłana, który walkę o prawdę przypłacił męczeńską śmiercią z rąk komunistów.

"Zło dobrem zwyciężaj". Motywem tego spotkania w urzędzie marszałkowskim była 35. rocznica zamordowania kapelana Solidarności księdza Jerzego Popiełuszki. Region rzeszowski Solidarności, IPN, a także związkowcy z oświaty konferencją i wystawą plastyczną przypomnieli postać kapłana, który walkę o prawdę przypłacił męczeńską śmiercią z rąk komunistów.

Fot. arch.
Fot. arch.

Podziel się:   Więcej
"Zło dobrem zwyciężaj" to dewiza ks. Jerzego Popiełuszki, którą realizował całym swoim życiem. Słowa te były niezwykle ważne w czasie stanu wojennego, w epoce terroru, wrogości i nienawiści. Wielkiego ducha księdza Jerzego i to jak pokrzepiał na duchu oraz dodawał sił - pamiętają działacze Solidarności z regionu rzeszowskiego.

Ks. Jerzy Popiełuszko został uprowadzony i zamordowany 19 października 1984 roku w lasach pod Toruniem przez funkcjonariuszy służby bezpieczeństwa. Jego ciało zostało odnalezione przy tamie pod Włocławkiem. Choć sprawcy kaźni kapelana Solidarności zostali osądzeni i skazani to, jak zauważył Zbigniew Branach autor książki "Zlecenie na Popiełuszkę", to miała być zbrodnia doskonała nieznanych sprawców. Wrzucili oni zmaltretowane ciało swojej ofiary do Wisły, a opinia publiczna nigdy nie miała się dowiedzieć co się stało z kapelanem Solidarności.

Prelekcjom naukowym towarzyszyła wystawa zorganizowana przez Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie. By zachować tę pamięć o ks. Jerzym Popiełuszce Region Rzeszowski NSZZ "Solidarność" zorganizował konkurs wojewódzki, którego laureaci zostali dziś nagrodzeni. Ksiądz Jerzy Popiełuszko został ogłoszony błogosławionym Kościoła Katolickiego 6 czerwca 2010 roku w Warszawie. Obecnie trwa jego proces kanonizacyjny.
 
 
 
...
 
źródło: Aktualności