• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Zmarł Krzysztof Penderecki. Wybitny kompozytor miał 86 lat

09:49, 29.03.2020
Zmarł Krzysztof Penderecki. Wybitny kompozytor miał 86 lat Dzisiaj nad ranem po długiej i ciężkiej chorobie w wieku 86 lat zmarł Krzysztof Penderecki - wybitny twórca, jeden z najbardziej znanych i cenionych na świecie polskich kompozytorów.

Dzisiaj nad ranem po długiej i ciężkiej chorobie w wieku 86 lat zmarł Krzysztof Penderecki - wybitny twórca, jeden z najbardziej znanych i cenionych na świecie polskich kompozytorów.

Fot. PAP/Leszek Szymański
Fot. PAP/Leszek Szymański

Podziel się:   Więcej
Krzysztof Penderecki urodził się w 1933 r. w Dębicy i tam zaczął naukę gry na fortepianie i skrzypcach. Swoje pierwsze utwory zaczął pisać w wieku 8 lat. W latach 50. ubiegłego wieku studiował kompozycję w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie. Był uważany za jednego z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów i dyrygentów. 

Na arenie międzynarodowej po raz pierwszy pokazał się w 1959 r. na Festiwalu Warszawska Jesień. 

Do nagrodzonych utworów artysty należą m.in. „Strofy”, „Emanacje”, „Psalmy Dawida” na chór mieszany, instrumenty strunowe i perkusję. Kompozycja „Strofy” była pierwszym utworem granym w całej Europie.


W związku ze śmiercią Krzysztofa Pendereckiego TVP Rzeszów przypomni program LUSŁAWICE – MUZYCZNY OGRÓD - rozmowę z 2005 roku jaką z profesorem Krzysztofem Pendereckim przeprowadził profesor Mieczysław Tomaszewski. Program powstał w Lusławicach podczas przygotowań do wydania książki pt. "Rozmowy lusławickie". Dziś (niedziela, 29 marca) o godzinie 18.00 część pierwsza, jutro (poniedziałek, 30 marca) o godzinie 7.00 część druga.
 
 
 
...