• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej oddają krew

17:13, 28.03.2020
  Anna Arciszewska;   Aktualności
Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej oddają krew Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej odpowiadają na apel i oddają krew. Najbardziej potrzebna są grupy 0 RH minus i B RH minus. Z powodu epidemii koronawirusa dużo mniej dawców zgłasza się do centrów krwiodawstwa. Tymczasem krew potrzebna jest każdego dnia i niczym nie da się jej zastąpić.

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej odpowiadają na apel i oddają krew. Najbardziej potrzebna są grupy 0 RH minus i B RH minus. Z powodu epidemii koronawirusa dużo mniej dawców zgłasza się do centrów krwiodawstwa. Tymczasem krew potrzebna jest każdego dnia i niczym nie da się jej zastąpić.

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej oddają krew
Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej oddają krew

Podziel się:   Więcej
Kilka minut wystarczy, by pobrać 450 mililitrów krwi. Każda grupa jest potrzebna, ale najbardziej oczekiwana jest krew grupy 0 Rh - , ponieważ w nagłych wypadkach, przy braku krwi właściwej grupy, może być przetoczona każdemu biorcy. Problem polega na tym, że jest to jedna z rzadziej występujących grup krwi. Brakuje jej szczególnie teraz. Swoją pomoc oferują terytorialsi, zresztą nie po raz pierwszy, udowadniając że pomaganie mają we krwi.

W akcję mogli się włączyć zdrowi żołnierze, którzy w ostatnim czasie nie podróżowali za granicę, oraz których bliscy nie są objęci nadzorem epidemiologicznym czy kwarantanną domową. Każdy miał mierzoną temperaturę i musiał wypełnić specjalną ankietę.

Narodowe Centrum Krwi kieruje swój apel nie tylko do żołnierzy. Krew mogą oddawać osoby od 18 do 65 roku życia, które ważą co najmniej 50 kilogramów. Muszą być zdrowe i nie mogły podróżować w ostatnim czasie za granicę, a także mieć kontaktu z osobą zakażoną wirusem lub kimś objętym kwarantanną. Krew może być pobierana nie częściej niż 6 razy w roku od mężczyzn i nie częściej niż 4 razy w roku od kobiet.
 
 
 
...
 
źródło: Aktualności