• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Szczecin

Czy będą płatne? Niepokojące plany wobec orlików w Szczecinie [WIDEO]

21:00, 27.03.2023
  Przemysław Plecan / as;   TVP3 Szczecin
Czy będą płatne? Niepokojące plany wobec orlików w Szczecinie [WIDEO]

- Mówimy o tym, że jest to bubel prawny. Ta uchwała nie przedstawia nam tego, co jest najważniejsze, czyli opłat za Orliki. Jakie to będą opłaty? Jakie to będą kwoty? – pyta Krzysztof Romianowski, radny miejski PiS.
Chętnie korzystają z nich tysiące dzieci i młodzieży indywidualnie, i w ramach działalności klubów sportowych. Zgodnie z planem Orliki przyczyniły się do promocji sportu oraz rozwoju gier zespołowych.
- Powinny być za darmo te orliki dla dzieci. Na pewno by wzrosły koszty zajęć dla dzieci. Z tego, że jest za darmo, jest tak dużo dziewczynek – zauważa jedna z matek.

Jeszcze są darmowe, ale niewykluczone, że za pokopanie z kolegami w piłkę, trzeba będzie zapłacić. W porządku obrad wtorkowej sesji szczecińskiej rady miasta znalazła się kontrowersyjna uchwała.
 
 
 
...
 
- Zauważamy tę intencję Pana prezydenta Piotra Krzystka, że prowadzi do tego, aby korzystanie z orlików było odpłatne – podkreśla Agnieszka Kurzawa, miejska radna, PiS.
Zdaniem projektodawcy Lidii Rogaś, zastępcy prezydenta uchwała ma na celu określić zasady korzystania z obiektów sportowych. Radni Prawa i Sprawiedliwości nie mają jednak złudzeń, że chodzi o pieniądze i o możliwość wprowadzenia opłat m.in. właśnie na Orlikach.
- Uchwała deleguje Pana prezydenta do ustalania opłat za te boiska. Czyli rada oddaje kompetencje Panu prezydentowi w uchwale – tłumaczy Rafał Niburski, przewodniczący Klubu Radnych PiS w sejmiku województwa.
- Wprowadzanie teraz, w tym momencie opłat za korzystanie z tych boisk, byłoby pewnego rodzaju aberracją – mówił w 2021 roku Krzysztof Romianowski, radny miejski PiS.
Niemal 2,5 tysięcy boisk sportowych wybudowano w Polsce w ramach unijnego programu. Przez 10 lat Orliki musiały być za darmo, ale 10 lat minęło. Na boisku urzędniczo-politycznym pierwsze doniesienia o możliwości wprowadzeniu opłat, pojawiły się już w lipcu 2021 roku. To nieczysta gra mówili radni PiS, którzy już wtedy przeszli w kontrofensywy.
Dwa lata temu miasto dało za wygraną i odcięło się od rzekomych planów wprowadzenia opłat: „Nie jest prawdą, że planuje się wprowadzenie opłat za korzystanie z boisk typu Orlik. Miasto nie zamierza również zamknąć któregokolwiek boiska wybudowanego w ramach programu Moje Boisko – Orlik 2012” – poinformowała Marta Kufel z Centrum Informacji Miasta w Urzędzie Miasta Szczecina.

Mimo takich zapewnień, że opłat nie będzie, teraz przygotowano uchwałę umożliwiającą odpłatność orlików. Na pytania reportera TVP3 Szczecin, czy wcześniejsze zapewnienia teraz są aktualne, nie uzyskał on odpowiedzi.

W Szczecinie funkcjonują 23 orliki. Łączny koszt ich utrzymania, jak podawało miasto, oscylował wokół 700 tysięcy złotych rocznie.
źródło: TVP3 Szczecin