• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

kraj

Ofiara ma płacić agresorowi. Nowe, lewicowe spojrzenie na wojenne reparacje [WIDEO]

21:20, 22.03.2023
  Przemysław Plecan / as;   TVP3 Szczecin
Ofiara ma płacić agresorowi. Nowe, lewicowe spojrzenie na wojenne reparacje [WIDEO]

- Trzeba oczywiście sprostować. Reparacje wojenne, należą się krajom, które przegrały wojnę, taka jest definicja reparacji – stwierdziła poseł Lewicy Małgorzata Prokop-Paczkowska.
Choć od polityków na ogół oczekujemy czegoś innego niż książkowa wiedza, bo życie to przecież nie teleturniej, to niektórzy potrafią brutalnie zaskoczyć i publicznie walczyć z faktami do końca.
 
 
 
...
 
- To powinno być też otwarte na uczciwe postawienie i załatwienie sprawy, chociażby dotyczące tematu przyjętego przez Polskę mienia z tak zwanych Ziem Odzyskanych. W ogóle ten temat się w tej dyskusji nie pojawia – powiedziała poseł Lewicy Paulina Matysiak, wypowiedź dla Polskiego Radia 24.
Wszelkie dostępne słownikowe definicje reparacji wojennych podkreślają, że wypłaca je ten, kto szkody spowodował, a wojnę przegrał.
- Tak na dobrą sprawę, te osoby powinny przeprosić Polaków, że takie sformułowania tworzą – skomentował Bartłomiej Ilcewicz z Fundacji Patriotycznej im. Witolda Pileckiego w Szczecinie.

Przeprosin nie było. Zamiast nich kolejna posłanka Lewicy zagrała va banque i w innych programie doprecyzowała myśl swojej partyjnej koleżanki.
- Bardzo smutne, że jest w ogóle takie myślenie, mam wrażenie, że za tymi wypowiedziami idzie totalna ignorancja historyczna - uważa Bartłomiej Ilcewicz z Fundacji Patriotycznej im. Witolda Pileckiego w Szczecinie.
Zgodnie z myśleniem posłanek Lewicy za Szczecin czy Gorzów trzeba by Niemcom zapłacić.
- Wywołuje to kontrowersje, nie pierwszy raz w przypadku tej samej osoby. Otóż kontrowersje są niekiedy celowo wywoływane po to, by o tych osobach mówić – przypomina politolog dr hab. Maciej Drzonek, prof. Uniwersytetu Szczecińskiego.
- Polska w czasie II wojny światowej została poddana hekatombie. Niemcy dzisiaj na poziomie deklaratywnym przyznają się do tego zła, które wydarzyło się podczas II wojny światowej - podkreślił Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.
O ignorancji politycznej mówi też historyk Wojciech Lizak, który bada m.in. losy tych, którzy na Pomorze Zachodnie zostali przesiedleni z Kresów Wschodnich.
- Zapraszam posłanki do siebie na korepetycje z kultury politycznej i z polskiej racji stanu, bo to jest u nich nieobecne. O innych defektach nie będę mówił – powiedział dr Wojciech Lizak, historyk.

Polska racja stanu w sprawie reparacji za zbrodnie wojenne Niemców dla Polski jest jasna, bo przemawiają za nią fakty. Podczas II wojny światowej zginęło niemal 6 milionów polskich obywateli.
Straty oszacowano na ponad 6 bilonów 200 miliardów złotych.
- Mam nadzieję, że niniejszy raport zobrazuje skalę strat polski i pozwoli zapoczątkować otwarty merytoryczny dialog obydwu państw, i doprowadzi do uregulowania spraw pomiędzy Polską a Niemcami – powiedzia poseł PiS Arkadiusz Mularczyk.

Polska chce, by za deklaracjami poszły wreszcie realne zadośćuczynienia. Tym bardziej że reparacje od Niemiec otrzymały m.in. Włochy, które były w koalicji III Rzeszą.
źródło: TVP3 Szczecin