• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Niemcy

Pomogła obejść amerykańskie sankcje? Premier Meklemburgii pod ostrzałem mediów [WIDEO]

22:00, 22.03.2023
  Adrian Nijak / as;   TVP3 Szczecin
Pomogła obejść amerykańskie sankcje? Premier Meklemburgii pod ostrzałem mediów [WIDEO]

- Przez wiele lat Niemcy i Rosja grały do jednej bramki, często przeciwko reszcie Europy – opisuje Daniel Czyżewski, ekspert ds. energetyki z portalu energetyka24.com.
Niemiecka fundacja klimatyczna to rosyjska ustawka — twierdzą niemieccy dziennikarze. Fundacja Ochrony Klimatu i Środowiska Meklemburgii-Pomorza Przedniego służyła wyłącznie obejściu sankcji USA wobec Nord Stream 2.
 
 
 
...
 
- Teraz Ci ludzie postawieni w sytuacji, gdy dotychczasowa ich działalność jest skompromitowana, muszą szukać sobie jakiegoś pola manewru i ukrywanie dowodów może być na porządku dziennym – ocenia Jakub Wiech, ekspert ds. energetyki z portalu energetyka24.com.
Głównym graczem miała być Manuela Schwesig, premier Meklemburgii. Media ujawniły, że to ona założyła „Oszukańczą fundację, która miała wspierać Rosję”.
- To może oznaczać, że sprawa Manueli Schwesig dobiega do końca, którym będzie, być może koniec jej kariery politycznej. A na pewno, jak to mówi przysłowie: „Im dalej w las, tym ciemniej”. Czyli czym więcej informacji o tym, jak bardzo uzależniona była od rosyjskich pieniędzy – stwierdził poseł PiS Leszek Dobrzyński.

Fundacja, której matką była Schwesig, miała przyjąć dziesiątki milionów euro od Gazpromu. Ujawniono, że autorem projektu statutu fundacji była kancelaria prawna, która kilkukrotnie pracowała dla spółki Nord Stream 2.
- Jest sytuacją, która pokazuje bardzo w złym świetle praworządność, prawo niemieckie i podejście do tego – mówi Artur Szałabawka, poseł PiS.
Zdaniem niemieckich mediów ukrywanie dowodów współpracy już trwa. Niedawno spalono dokumenty finansowe fundacji. Miała to zrobić urzędniczka skarbowa z Meklemburgii. Dokumenty prawdopodobnie wykazywały nieprawidłowości w rozliczaniu darowizn przekazanych przez Kreml.
- Politykę premier Schwesig, premier landu Meklemburgia-Pomorze Przednie można określić jako antyeuropejską, antyatlantycką i prorosyjską jednoznacznie – podkreślił Daniel Czyżewski, ekspert ds. energetyki z portalu energetyka24.com.
Macki Kremla mają sięgać nawet niemieckich ministerstw - ocenia niemiecka prasa, a to ogromne zagrożenie dla całej Europy.
- Rząd Meklemburgii-Pomorza Przedniego pod rządami Manueli Schwesig stracił jakąkolwiek wiarygodność - skomentował Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu biznesalert.pl.

Mimo takich opinii niemiecka premier nadal jest na stanowisku. W sprawie jej powiązań z Rosją trwa śledztwo.
- Była nazywana nawet „Schröderem w spódnicy” i rzeczywiście te kontakty Meklemburgii Pomorza-Przedniego z Rosją, z Okręgiem Petersburskim czy z Moskwą były bardzo intensywne - opisuje Cezary Gmyz, korespondent TVP w Berlinie.
- Krótkowzroczna polityka Niemiec doprowadziła do nieszczęsnego uzależnienia całej Unii Europejskiej od rosyjskiego gazu. Nie ma żadnej refleksji – podkreślił Miłosz Manasterski, redaktor naczelny Agencji Informacyjnej.
Schwesig zarzeka się, że to nieprawda i winą obarcza kanclerz Angelę Merkel, która także wspierała budowę Nord Stream 2.
- Był to projekt de facto wrogi, stanowiący współpracę niemiecko-rosyjską, która miała skutkować uzależnieniem energetycznym innych państw – mówi Leszek Dobrzyński, poseł PiS. Polski rząd ostrzegał przed tym od lat, ale Niemcy za nic miały te głosy. Konsekwentnie stawiały na współpracę z Putinem.
Premier innego landu - Saksonii domaga się naprawy uszkodzonego gazociągu Nord Stream 1. Twierdzi, że to w interesie Niemiec.
źródło: TVP3 Szczecin