• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Bruksela

Rozliczyć zbrodnie rosyjskie. Powstanie międzynarodowy trybunał ws. zbrodni na ukraińskich dzieciach? [WIDEO]

23:27, 26.03.2023
  Adrian Nijak / kb;   TVP3 Szczecin
Rozliczyć zbrodnie rosyjskie. Powstanie międzynarodowy trybunał ws. zbrodni na ukraińskich dzieciach? [WIDEO]

- Potępiamy masowe ataki rosyjskiego wojska na ludność cywilną, Ukraińców, w tym dzieci, które zostały przymusowo wysiedlone z terytoriów czasowo znajdujących się pod rosyjską kontrolą wojskową i deportowane do Rosji. Należy umożliwić im bezpieczny powrót – powiedziała Anna Jardfelt, ambasador Szwecji przy biurze ONZ w Genewie.
Reżim Putina rusyfikuje ukraińskie dzieci. To fakty poparte wieloma dowodami. - Władze rosyjskie robią absolutnie wszystko, co mogą, by ukryć dzieci z Ukrainy. Rozsyłają je po całej Rosji. Nie pozwalają na kontakt z krewnymi – mówi Daria Herasymczuk, doradca i pełnomocnik prezydenta Ukrainy ds. praw dziecka.

Według Amerykanów ukraińskie dzieci są porywane, następnie trafiają do jednego z 43 rosyjskich obozów. Najbardziej oporne są przekazywane Czeczenom.
 
 
 
...
 
- Porywanie dzieci, uprowadzanie dzieci, wynaradawianie dzieci przypomina najgorsze nazistowskie, niemieckie praktyki z czasów II wojny światowej – przypomniał premier Mateusz Morawiecki.
Zbrodnicze działania Rosji potępia cały cywilizowany świat. Nieoficjalnie mówi się o setkach tysięcy dzieci, które zostały uprowadzone przez Rosjan. - Dzieci chore pozostają na terenach tymczasowo okupowanych, podczas gdy dzieci zdrowe są deportowane do Rosji. Takie podejście można znaleźć tylko u faszystów z XX wieku – tłumaczy Wira Jastrebowa, dyrektor NGO “Wschodnia Grupa Obrony Praw Człowieka”. Z pomocą wyszły polskie władze, które chcą ukarać winnych.
- Nawet jeżeli dzisiaj w jakiejś mierze trudno będzie pociągnąć do odpowiedzialności winnych tych zbrodni, to zebranie dowodów jest niezwykle ważne, po to, żeby one nie zostały zniszczone. Żeby upływ czasu nie sprawił, że ich zebranie za czas jakiś będzie niemożliwe – wyjaśnia Szymon Szynkowski vel Sęk, minister w KPRM do spraw Unii Europejskiej.
Polska złożyła wniosek do ONZ o powołanie trybunału, który będzie zajmował się zbrodniami popełnianymi na dzieciach.
Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze już wydał nakaz aresztowania Marii Lwowej-Biełowej - koordynującej rosyjską akcję. - Polska prowadzi razem z Komisją Europejską całą tę sprawę, wspierając Ukrainę w odszukiwaniu tych dzieci – dodał premier Mateusz Morawiecki.

Ten temat był jednym z głównych poruszanych przez polskie władze podczas szczytu Rady Europejskiej. Za pomoc dziękował Polsce m.in. prezydent Ukrainy. Podczas szczytu zapadły też decyzje o wspólnych unijnych zakupach amunicji dla Ukrainy. Wśród kluczowych producentów, które dostarczą sprzęt, są zakłady należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej.
źródło: TVP3 Szczecin