• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Koszalin

Szefernaker: nowa uczelnia SG stworzy możliwość kompleksowego przygotowania funkcjonariuszy pod kątem praktycznym

15:00, 23.03.2023
  kb;   PAP
Szefernaker: nowa uczelnia SG stworzy możliwość kompleksowego przygotowania funkcjonariuszy pod kątem praktycznym

- W chwili obecnej ośrodek w Koszalinie dysponuje niezbędną infrastrukturą do uruchomienia uczelni wyższej. Ale zważywszy, że liczba studentów z roku na rok będzie się powiększała, to niezbędne jest przygotowanie dodatkowej bazy logistycznej na potrzeby studentów - przekazał wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker, dodając, że Straż Graniczna już nad tym pracuje.
W czwartek podczas podpisywania listu intencyjnego ws. utworzenia Wyższej Szkoły Straży Granicznej w Koszalinie, wiceszef MSWiA podkreślił, że absolwenci pierwszego stopnia WSSG po uzyskaniu pozytywnego wyniku egzaminu otrzymają tytuł zawodowy licencjata oraz stopień młodszego chorążego Straży Granicznej. - Uzupełnienie istniejącego już systemu szkoleń w postaci wprowadzenia studiów zawodowych pierwszego, a w dalszej perspektywie, drugiego stopnia, przez Wyższą Szkołę Straży Granicznej, stworzy możliwość kompleksowego przygotowania funkcjonariuszy pod kątem praktycznym - dodał.

Wyjaśnił, że głównym zadaniem uczelni, na pierwszym etapie rozwoju będzie prowadzenie studiów na kierunku: Bezpieczeństwo granicy państwowej.
Przekazał, że baza dydaktyczna obecnie funkcjonująca w Ośrodku Straży Granicznej w Koszalinie w oparciu o którą powstanie uczelnia, to ponad 40 sal dydaktycznych, ale to również pływalnia, symulatory dachowania, okrętu patrolowego oraz nowoczesna strzelnica.

Podkreślił, że jeżeli będzie taka potrzeba to w pierwszych latach funkcjonowania uczelni, Politechnika Koszalińska będzie współpracować w zakresie przygotowania zaplecza akademickiego.

Z kolei komendant główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga przekazał, że nowa uczelnia będzie skierowana do trzech grup docelowych.

Pierwsza to absolwenci szkół średnich z klas o profilu Straż Graniczna. Druga to funkcjonariusze pełniący funkcję, którzy są zobowiązani do podwyższenia swoich kwalifikacji. "Te dwie grupy będą studiowały za darmo" - podkreślił komendant. "Trzecia grupa docelowa to studenci, którzy będą do nas napływać z zewnątrz, te studia będą odpłatne" - zaznaczył.
źródło: PAP