• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Szczecin

Zmarła Maria Ilnicka-Mądry, przew. sejmiku województwa

19:00, 20.03.2023
  kb;   PAP, TVP3 Szczecin
Zmarła Maria Ilnicka-Mądry, przew. sejmiku województwa

Zmarła Maria Ilnicka-Mądry, przew. sejmiku województwa
Zmarła Maria Ilnicka-Mądry, przew. sejmiku województwa

Podziel się:   Więcej
Maria Ilnicka-Mądry ukończyła studia medyczne na Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie, kształciła się także w zakresie zarządzania w ochronie zdrowia na Uniwersytecie Warszawskim. Uzyskała doktorat z zakresu nauk medycznych; specjalizowała się w zakresie chorób wewnętrznych.

Jak podano na stronie sejmiku województwa, była nauczycielem akademickim w Zakładzie Higieny, Epidemiologii i Zdrowia Publicznego na macierzystej uczelni, przekształconej później w Pomorski Uniwersytet Medyczny (PUM) w Szczecinie.

Od 1991 do 1999 r. pełniła funkcję była wiceprezesa szczecińskiej Okręgowej Izby Lekarskiej. W 1998 r. objęła stanowisko dyrektora szpitala klinicznego nr 1 PUM w Szczecinie, którym kierowała do czasu przejścia na emeryturę w 2014 r.

Była radną województwa zachodniopomorskiego pierwszej kadencji (1998-2002) z ramienia Unii Wolności. O reelekcję ubiegała się z listy utworzonego głównie przez działaczy dawnej AWS komitetu Wspólnota 2002, który nie uzyskał mandatów.

Powróciła do sejmiku województwa w 2014 r. jako jedyna radna wybrana z listy zorganizowanego przez Piotra Krzystka komitetu wyborczego Bezpartyjni Pomorze Zachodnie; była radną niezrzeszoną. W 2015 r. objęła funkcję doradcy prezydenta Szczecina do spraw polityki społecznej miasta. W 2018 r. kandydowała na radną województwa z listy KWW Bezpartyjni Samorządowcy. Otrzymała mandat, gdy jeszcze przed rozpoczęciem kadencji z jego objęcia zrezygnował podróżnik Aleksander Doba. 23 listopada 2018 r. głosami wszystkich 30 radnych wybrano ją na przewodniczącą sejmiku.

O śmierci Marii Ilnickiej-Mądry poinformował prezydent Szczecina, z którym od wielu lat współpracowała. Maria Ilnica-Mądry miała 77 lat.

Ten tydzień miał się zacząć zupełnie inaczej. Niestety odeszła od nas Maria Ilnicka-Mądry - moja Pełnomocniczka ds....

Opublikowany przez Prezydent Szczecina Poniedziałek, 20 marca 2023
źródło: PAP, TVP3 Szczecin