• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Podwyżki dla nauczycieli

18:14, 16.08.2019
  Anna Nowakowska;
Podwyżki dla nauczycieli

Ogólnopolski strajk nauczycieli w kwietniu trwał ponad 3 tygodnie (fot. TVP3 Wrocław)
Ogólnopolski strajk nauczycieli w kwietniu trwał ponad 3 tygodnie (fot. TVP3 Wrocław)

Podziel się:   Więcej
W ramach porozumienia z rządem zawartego w kwietniu tego roku pensja nauczycieli wzrośnie o niemal 10%, dodatkowo wprowadzone zostanie jednorazowe świadczenie na start dla nauczycieli stażystów w wysokości 1000 zł i 300 zł dodatku za wychowawstwo.

Wrocławski magistrat oszacował, że w tym roku miasto na podwyżki dla nauczycieli wyda 17 mln zł. – Niespełna 12 mln zł dostaniemy z Ministerstwa Edukacji, brakującą część – 5 mln – miasto będzie musiało pokryć z własnego budżetu – informuje Tomasz Myszko z urzędu miasta.

Dla niektórych samorządów, podwyżki mogą oznaczać przesunięcie już wcześniej zaplanowanych inwestycji, w tym remontów szkół, na kolejne lata. – Ustala się zasady podwyżek, nie pytając nas o to, ale my jesteśmy wykonawcą i potem my musimy z własnych pieniędzy dokładać. Wyliczyliśmy, że w 2017 i 2018 nie otrzymaliśmy 2 mld zł, które powinnyśmy otrzymać na podwyżki w tym okresie – mówi Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich.

Rząd ogłosił, że jest dodatkowy miliard złotych na tzw. subwencję oświatową w części przeznaczonej na płace nauczycieli. – Samorządy mają możliwość pobierania opłat z podatków, mają możliwość udziału w podatkach centralnych, które my wszyscy płacimy, a część środków, a właściwie większość, pochodzi z subwencji państwowej – mówi wicekurator oświaty Janusz Wrzal.

Ogólnopolski strajk nauczycieli w kwietniu trwał ponad 3 tygodnie. Wtedy nauczyciele walczyli o podwyżki na poziomie 25%. Strajk zawieszono 27 kwietnia i – jak podkreślają protestujący – zawieszono, nie zakończono.

Wojewoda dolnośląski wraz z kuratorium zapraszają przedstawicieli związków zawodowych, rodziców i uczniów do dyskusji przy okrągłym stole na temat przyszłości edukacji.