• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Więcej pasażerów będzie mogło podróżować wrocławską komunikacją miejską

15:48, 14.05.2020
  Łukasz Owsiany;   TVP3 Wrocław; wroclaw.pl
Więcej pasażerów będzie mogło podróżować wrocławską komunikacją miejską

Wrocławska komunikacja w dni powszednie ponownie kursuje zgodnie z roboczym rozkładem jazdy (fot. arch. Łukasz Owsiany)
Wrocławska komunikacja w dni powszednie ponownie kursuje zgodnie z roboczym rozkładem jazdy (fot. arch. Łukasz Owsiany)

Podziel się:   Więcej
(źródło: wroclaw.pl)
Dziś Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt rozporządzenia wprowadzającego kolejny etap znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19. Rząd zapowiedział, że od poniedziałku 18 maja będzie można skorzystać z usług fryzjera i kosmetyczki, a także pójść do restauracji i kawiarni. Podwyższony zostanie też limit pasażerów w transporcie publicznym.

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne we Wrocławiu zareagowało na zapowiedzi i opublikowało listę pojazdów jeżdżących po ulicach całej aglomeracji oraz liczbę pasażerów, którzy będą mogli nimi podróżować:
– Moglibyśmy tak wozić pasażerów choćby i od jutra. Jesteśmy na to przygotowani, ale rozumiem, że są inne przedsiębiorstwa w kraju, które potrzebują więcej czasu na dostosowanie się do tych zmian – mówi Krzysztof Balawejder, prezes MPK Wrocław.

Miejskie autobusy i tramwaje są tak projektowane, aby miejsc stojących było jak najwięcej, a te nie były brane pod uwagę przy ustalaniu limitów podczas stanu epidemii w Polsce. W rezultacie MPK do tej pory musiało zdecydowanie ograniczać liczbę pasażerów wpuszczanych do pojazdów, a wielu z nich tłoczyło się na przystankach. Dlatego też urzędnicy apelowali do rządu o zmianę przepisów.

Teraz liczba pasażerów nie będzie mogła być wyższa niż 30 proc. całkowitej dopuszczalnej pojemności. W pojedynczych autobusach, w zależności od typu, będzie mogło podróżować od 24 do 31 osób, a w przegubowych – od 42 do 50. W tramwajach – od 28 w jednym wagonie typu 204, aż po 72 osoby w pojazdach škoda. Jak zapewnia przewoźnik, nowe limity będą odpowiadały liczbie wrocławskich pasażerów – przynajmniej do momentu otwarcia szkół i uniwersytetów.

Aby ułatwić pasażerom podróżowanie, na karoseriach pojazdów zamieszczone zostaną informacje, ile osób – zgodnie z nowym rozporządzeniem – może znajdować się w środku.
źródło: TVP3 Wrocław; wroclaw.pl