• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Radni nie odebrali kard. Gulbinowiczowi tytułu honorowego obywatela Wrocławia

19:46, 04.07.2019
  Ewelina Klemke;   TVP3 Wrocław
Radni nie odebrali kard. Gulbinowiczowi tytułu honorowego obywatela Wrocławia

Kard. Gulbinowicz honorowym obywatelem Wrocławia jest od 1996 r. „20 lat swojej misji duszpasterskiej i działalności społecznej poświęcił Wrocławiowi” – pisali wtedy radni miejscy w uzasadnieniu.

– Przyjąłem tytuł z tym zastrzeżeniem, że to jest właściwie skonkretyzowane na moje nazwisko, ale ono dotyczy całego tysiąclecia pracy Kościoła na Dolnym Śląsku – mówił w 1996 kard. Gulbinowicz.

Odebrania tytułu kardynałowi chcą przedstawicielki Dolnośląskiego Kongresu Kobiet, które złożyły petycję w tej sprawie.

– Dotyczy tego, co się wydarzyło kilkanaście lat temu, czyli poręczenia złożonego przez kardynała dla księdza K. Poręczenia za osobę, która była podejrzana o popełnienie przestępstwa, czyli posiadania materiałów pornograficznych z udziałem dzieci na plebanii – twierdzi radna Jolanta Niezgodzka z klubu Nowoczesnej, działaczka DKK.
 
 
 
...
 
Ks. Paweł K. wówczas nie został wydalony ze stanu duchownego. Ostatecznie w 2015 r. został skazany na siedem lat pozbawienia wolności za wykorzystywanie seksualne chłopców.

– Kardynał, gdy podpisywał dokument, miał 82 lata, a sam dokument nie świadczył o niewinności tego księdza. To po prostu było poręczenie, że ksiądz będzie współpracował z wymiarem ścigania – zauważa Michał Kurczewski, przewodniczący klubu Prawa i Sprawiedliwości w radzie miejskiej.

– Kard. Gulbinowicz nie ma żadnych zarzutów w prokuraturze. Mamy też stanowisko sądu, który mówi, że nie można odebrać tytułu. Nie ma możliwości w naszym mieście w każdym razie – dodaje Ewa Wolak, przewodnicząca klubu Koalicyjnego Klubu Obywatelskiego w radzie.
95-letni kard. Gulbinowicz był wieloletnim arcybiskupem Archidiecezji Wrocławskiej, jest kawalerem Orderu Orła Białego i legendą opozycji. Pomagał w ukryciu 80 mln zł należących do Solidarności.

„Wielki Polak, wielki patriota, człowiek, który ogromnie dużo zrobił dla podziemia w stanie wojennym. Autorytet dla ogromnej rzeszy wierzących i niewierzących. Osoba, której rola w ukryciu solidarnościowych pieniędzy, a później finansowaniu podziemnej »S« była kluczowa” – napisał na Facebooku Stanisław Huskowski, były prezydent miasta.

– To, co zrobił dla Dolnego Śląska, dla Wrocławia i dla wszystkich naszych mieszkańców, byłoby ze szkodą dla miasta odbierać tytuł kardynałowi – uważa Jarosław Krauze, przewodniczący klubu „Sojusz dla Wrocławia”.

Internetową petycję w sprawie odebrania honorowego obywatelstwa kardynałowi podpisało prawie 1,7 tys. osób.

Na czwartkowej sesji 10 radnych zagłosowało za przyjęciem petycji, 15 – przeciwko, natomiast sześciu wstrzymało się od głosu. Oznacza to, że kard. Gulbinowicz pozostanie honorowym obywatelem miasta.
źródło: TVP3 Wrocław