• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Regionalny System Ostrzegania (RSO)

13:43, 05.08.2014
  df;   TVP
Regionalny System Ostrzegania (RSO) Regionalny System Ostrzegania (RSO) – zintegrowany system usług budowany w ramach umowy Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji i Telewizji Polskiej S.A. z dnia 14.10.2013 r., wzorujący się na rozwiązaniu przyjętym w województwie lubuskim, umożliwiający powiadamianie obywateli o lokalnych zagrożeniach.

Regionalny System Ostrzegania (RSO) – zintegrowany system usług budowany w ramach umowy Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji i Telewizji Polskiej S.A. z dnia 14.10.2013 r., wzorujący się na rozwiązaniu przyjętym w województwie lubuskim, umożliwiający powiadamianie obywateli o lokalnych zagrożeniach.

(fot.)
(fot.)

Podziel się:   Więcej
Regionalny System Ostrzegania – jak działa ?

1. Dyżurni z wojewódzkich centrów zarządzania kryzysowego otrzymują z różnych źródeł (np. IMGW, GDDiK) informacje i komunikaty o bieżących wydarzeniach i zagrożeniach (kategorie komunikatów w RSO: ogólny, meteorologiczny, hydrologiczny, informacje drogowe).
2. Dyżurny korzystając ze specjalnego panelu, wprowadza komunikat do RSO.
3. Po wprowadzeniu do systemu wszystkie komunikaty publikowane są w telegazecie, serwisach Platformy Hybrydowej, aplikacji mobilnej, zintegrowanych serwisach urzędów wojewódzkich. Komunikaty o nadzwyczajnym stopniu ważności są dodatkowo wysyłane jako wiadomość SMS oraz emitowane w napisach DVB programów regionalnych.

Regionalny System Ostrzegania – kanały dystrybucji komunikatów

1) Serwisy na Platformie Hybrydowej TVP (standard HbbTV)
Każde województwo posiada na Platformie Hybrydowej TVP swój serwis RSO, na którym umieszczane są komunikaty, stany wód oraz poradniki. Informacja jak działa HbbTV znajduje się tutaj http://www.tvp.pl/o-tvp/hbb-tvp/platforma-hybrydowa-tvp/jak-to-dziala/11092767

2) Telegazeta programów regionalnych TVP
Komunikaty, stany wód oraz poradniki są dostępne w telegazecie programów regionalnych TVP naziemnej telewizji cyfrowej na stronach (numerach) od 430 do 439.

3) Napisy DVB
Napisy DVB są emitowane w programach regionalnych naziemnej telewizji cyfrowej, w naziemnym multipleksie cyfrowym MUX-3. W napisach DVB są emitowane komunikaty o nadzwyczajnym stopniu ważności dla obywateli danego regionu. Warunkiem odbioru komunikatu jest włączenie w telewizorach lub dekoderach funkcji wyświetlania napisów DVB.

4) Aplikacja mobilna
Bezpłatna aplikacja mobilna RSO na smartfony, przygotowana na platformy Android, iOS oraz Windows Phone. Aplikacja zostanie umieszczona w marketach poszczególnych platform po wdrożeniu ostatniego etapu RSO. Aplikacja jest ogólnopolska - prezentuje komunikaty ze wszystkich województw oraz zawiera poradniki zachowań.

5) Wiadomości SMS
Na chwilę obecną testowa usługa świadczona jest na wskazane przez dane województwa numery telefonów komórkowych. Po wdrożeniu ostatniego etapu usługa będzie dostępna również dla mieszkańców wszystkich województw.

6) Strony internetowe Urzędów Wojewódzkich
Komunikaty RSO są dostępne poprzez strony internetowe Urzędów Wojewódzkich w odpowiednich częściach serwisów urzędów dotyczących bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego (po zintegrowaniu z systemem CMS posiadanym przez TVP).
źródło: TVP