• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

„RSO zazdroszczą nam najbardziej rozwinięte kraje”

13:50, 26.05.2015
„RSO zazdroszczą nam najbardziej rozwinięte kraje” Informacje drogowe, meteorologiczne, a nawet ostrzeżenia o pladze wymuszeń pieniędzy od osób starszych tzw. „metodą na wnuczka” – to tylko część informacji jakie obywatele mogą znaleźć w nowatorskim na skalę światową Regionalnym Systemie Ostrzegania. Działanie i atuty RSO były tematem spotkania ministra administracji i cyfryzacji, Andrzeja Halickiego z Ryszardem Stachurskim, wojewodą pomorskim.

Informacje drogowe, meteorologiczne, a nawet ostrzeżenia o pladze wymuszeń pieniędzy od osób starszych tzw. „metodą na wnuczka” – to tylko część informacji jakie obywatele mogą znaleźć w nowatorskim na skalę światową Regionalnym Systemie Ostrzegania. Działanie i atuty RSO były tematem spotkania ministra administracji i cyfryzacji, Andrzeja Halickiego z Ryszardem Stachurskim, wojewodą pomorskim.

RSO to potężne narzędzie, które pozwala docierać z informacją do ogromnej liczby obywateli – uważa minister Halicki (fot. MAC)
RSO to potężne narzędzie, które pozwala docierać z informacją do ogromnej liczby obywateli – uważa minister Halicki (fot. MAC)

Podziel się:   Więcej
– Mamy w Polsce system ostrzegania obywateli, którego zazdroszczą nam najbardziej rozwinięte kraje - powiedział w Gdańsku Andrzej Halicki, minister administracji i cyfryzacji, podczas spotkania z Ryszardem Stachurskim, wojewodą pomorskim. Dodał, że RSO oprócz ostrzegania, ma same zalety – może kumulować bardzo dużą ilość informacji o różnorodnym charakterze. – Możemy ściągnąć darmową aplikację, która posiada ikony począwszy od poradników typu „pierwsza pomoc”, „powodzie” czy „wichury” poprzez informacje bieżące dotyczące na przykład: stanu wód, warunków pogodowych lub drogowych. To bardzo potężne narzędzie, które pozwala docierać z informacją do ogromnej liczby obywateli – podkreślił szef MAC. Zaznaczył jednak, że granicą informacji zawartych w RSO jest ich waga. – Intencją przy tworzeniu Regionalnego Systemu Ostrzegania było umieszczanie w nim naprawdę ważnych powiadomień, komunikatów i ostrzeżeń.
Zarówno w Gdańsku, jak i Olsztynie, w trakcie rozmowy z Marianem Podziewskim, wojewodą warmińsko – mazurskim, oraz przedstawicielami tamtejszych służb, szef MAC zapowiedział, że w drugiej połowie roku wprowadzona zostanie opcja informowania o regionalnych zagrożeniach poprzez sms-y. - Będzie to duże ułatwienie dla mieszkańców zagrożonego klęską żywiołową regionu. Ale nie tylko, bo już dziś Regionalny System Ostrzegania wspomaga pracę służb, o czym mogliśmy się niejednokrotnie przekonać – zaznaczył minister Halicki. 

Dzięki Regionalnemu Systemowi Ostrzegania od 1 stycznia br. każdy, kto ma dostęp do internetu, telewizji publicznej lub posiada zainstalowaną bezpłatną aplikację na telefon komórkowy (smartfon), może być powiadomiony o potencjalnych zagrożeniach czy klęskach żywiołowych. 

 W województwie pomorskim od początku 2015 r. do końca kwietnia br. wydano w sumie 74 komunikaty, w tym 42 powiadomienia oraz 32 ostrzeżenia. Dodatkowo wydawane są komunikaty dotyczące niecodziennych zdarzeń, które mają istotny wpływ na bezpieczeństwo obywateli. Takimi przykładami były komunikaty ostrzegające o pladze wymuszeń pieniędzy od osób starszych (tzw. „metoda na wnuczka”), jak również o planowanych niebezpiecznych operacjach na przykład rozminowywanie Portu Gdynia. 

Regionalny System Ostrzegania jest też aktywnie wykorzystywany w województwie warmińsko-mazurskim w którym od stycznia 2015 r. do 20 maja br. w systemie RSO umieszczono w sumie 253 komunikaty, w tym 27 komunikatów ogólnych, 180 – drogowych i 46 komunikatów meteorologicznych. System RSO wygenerował 19 komunikatów na poziomie - ostrzeżenie, a 234 komunikaty na poziomie - powiadomienia.