Kawa czy herbata?

 • Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Czwartek – 17 maja

00:14, 17.05.2012
Czwartek – 17 maja Dziś rozmawiamy o roli geriatrów w życiu seniorów, opolskim festiwalu, dobrodziejstwach płynących z jedzenia warzyw i owoców. Poza tym mówimy o kolejnej edycji konkursu „Designowe miasto 2012” oraz o wydawniczych nowościach. Zapraszamy!

Dziś rozmawiamy o roli geriatrów w życiu seniorów, opolskim festiwalu, dobrodziejstwach płynących z jedzenia warzyw i owoców. Poza tym mówimy o kolejnej edycji konkursu „Designowe miasto 2012” oraz o wydawniczych nowościach. Zapraszamy!

KFPP w Opolu w 2011 r. (fot. Ireneusz Sobieszczuk/TVP)
KFPP w Opolu w 2011 r. (fot. Ireneusz Sobieszczuk/TVP)

Podziel się:   Więcej
Prowadzący: Agata Konarska i Paweł Pochwała

Mistrzyni kuchni – Agata Wojda – szparagi

Muzyczni goście dnia – Piotr Karpienia i Witold Cisło oraz zespół „Kreon”

I omówienie czwartkowego spotkania:

- „Festiwal w Opolu” – relacja Katarzyny Karapyty z konferencji prasowej na temat 49. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Odbędzie się on 1 i 2 czerwca

- w służbie seniorom – rozmowa z Dorotą Łukaszuk – lekarzem geriatrą Agnieszką Szparą, która prowadzi dom pomocy społecznej oraz Karoliną Jurgą – psycholog, która prowadzi terapie zajęciowe. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), za początek starości uznaje 60 rok życia. Wyróżnia w niej trzy zasadnicze etapy: od 60 – 75 lat. – wiek podeszły ( tzw. wczesna starość); od 75 – 90 lat. – wiek starczy ( tzw. późna starość); 90 lat i powyżej – wiek sędziwy ( tzw. długowieczność). Za podstawowe cechy starości uważa się: znaczny spadek zdolności adaptacyjnych człowieka w wymiarze biologicznym, psychospołecznym; postępujące ograniczenie samodzielności życiowej; stopniowe nasilenie się zależności od otoczenia. Do najważniejszych problemów starszych osób zalicza się samotność, choroby, inwalidztwo, życie w ubóstwie, poczucie nieprzydatności. Wszystkie te problemy wskazują na istniejącą marginalizację seniorów jako zbiorowości, czego przykładem może być stopniowe eliminowanie ich z aktywnego życia zawodowego i społecznego w momencie przekraczania granicy wieku emerytalnego. Osoby starsze boją się nie tylko chorób i niepełnosprawności, ale także osamotnienia i nietolerancji, gdyż w dzisiejszych czasach panuje „kult młodości”. Wiadomym jest, że wraz z wiekiem człowiek słabnie. Ma to swój negatywny skutek nie tylko dla osoby starzejącej się. Jest to dla niej samej zagrożenie ze względu na osoby i przedmioty ją otaczające, gdyż może ona stać się potencjalną ofiarą napaści, kradzieży, itp. oraz nie radzić sobie z niektórymi czynnościami wymagającymi użycia większej siły.

- płytowy debiut – w studiu są z nami Piotr Karpienia – wokalista i instrumentalista oraz Witold Cisło – kompozytor i producent muzyczny, którzy opowiadają o swojej debiutanckiej płycie „Mój świat”

- 5 razy – o konieczności jedzenia warzyw i owoców przekonuje na Państwa dr n. med. Agnieszka Jarosz – kierownik Centrum Promocji Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej Instytutu Żywności i Żywienia. Nasz gość prowadzi badania na temat wpływu żywienia na zdrowie. „5 porcji warzyw i owoców lub soku” to edukacyjna kampania, której celem jest propagowanie właściwego stylu życia. Co to jest porcja warzyw? Dlaczego jest korzystne dla naszego zdrowia takie komponowanie posiłków? Jak zachęcić dziecko do polubienia warzyw?

zobacz również

  brak informacji