Kawa czy herbata?

 • Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Piątek – 15 czerwca

22:01, 14.06.2012
Piątek – 15 czerwca W przeddzień ważnego dla Polaków meczu z Czechami dużo mówimy o UEFA EURO, rozmawiamy też o nowych terapiach dla chorych na cukrzycę, walce z negatywnym myśleniem, światowym Dniu Wiatru i godzeniu życia zawodowego z rodzinnym. Zapraszamy!

W przeddzień ważnego dla Polaków meczu z Czechami dużo mówimy o UEFA EURO, rozmawiamy też o nowych terapiach dla chorych na cukrzycę, walce z negatywnym myśleniem, światowym Dniu Wiatru i godzeniu życia zawodowego z rodzinnym. Zapraszamy!

Czy w sobotę polscy kibice oszaleją z radości? (fot. Getty Images)
Czy w sobotę polscy kibice oszaleją z radości? (fot. Getty Images)

Podziel się:   Więcej
Prowadzący: Paulina Chylewska i Marek Zając

Mistrzowie kuchni – Waldemar Dolecki i Conrado Moreno

Teledysk dnia – OCEANA „Endless Summer”

DYŻUR EKSPERTÓW – pod nr tel. +48 22 50 70 156 na pytania dotyczące cukrzycy odpowiadają: prof. dr hab. n. med. Waldemar Karnafel i Mariusz Masarek

Oto omówienie piątkowego spotkania:

- „Tuning na EURO” – felieton Michała Adaszewskiego, nasz poradnik, jak za niewielkie pieniądze ozdobić swój pojazd na UEFA EURO 2012?. Jak może wyglądać samochód kibica? Euro- gorączka ogarnęła całą Polskę, również kierowców. W sklepach nie brakuje gadżetów, którymi można ozdobić samochód – zarówno w środku, jak i na zewnątrz. Kosztują zwykle od kilku do kilkunastu złotych. Sprawdzamy, co można kupić, aby nasze cztery kółka też pokazywały, że kibicujemy reprezentacji Polski na EURO 2012.

- wczoraj na mistrzostwach – Robert El Gendy i Jerzy Petersburski w plenerowym studiu TVP na dachu fabryki czekolady Wedel, z pięknym widokiem na Stadion Narodowy, podsumowują czwartkowe zmagania Hiszpanów z Irlandczykami i Włochów z Chorwatami. Mecz Chorwacja – Włochy w Poznaniu zakończył się wynikiem 1:1. Reprezentacja Hiszpanii rozgromiła w Gdańsku Irlandię 4:0.

- „Mobilne izby wytrzeźwień” – felieton Michała Adaszewskiego omytym, jak działają polowe izby wytrzeźwień w strefach kibica. Gdzie trzeźwieją kibice, którzy przeholowali z wyskokowymi trunkami

- nowe terapie w leczeniu cukrzycy – czym są analogi insuliny i jakiej grupie pacjentów mogą pomóc? O tym rozmawiamy z prof. dr hab. med. Waldemarem Karnafelem – kierownikiem Katedry i Kliniki Gastroenterologii i Chorób Przemiany Materii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Samodzielny Publiczny Centralny Szpital Kliniczny w Warszawie przy ul. Banacha i z Mariuszem Masiarkiem – prezesem Towarzystwa Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą (mojacukrzyca.pl), tatą 17-letniego syna chorego na cukrzycę. Amerykańskie Towarzystwo Diabetologiczne przedstawiło wyniki badań potwierdzające bezpieczeństwo stosowania analogów insuliny. Gdyby decydowały argumenty medyczne, polscy pacjenci już dawno przestawiliby się na długo działające analogi insuliny. Dają one znacznie lepszy efekt medyczny – w przeciwieństwie do leków starszej generacji utrzymują stężenie glukozy na stałym poziomie, dzięki czemu zmniejszają ryzyko zgonu, spowodowanego skokowymi zmianami stężenia glukozy. Poprawiają jakość życia oraz zmniejszają ryzyko powikłań. Jednak ich cena jest mniej więcej dwukrotnie wyższa niż tradycyjnych insulin ludzkich. Lek nie został wpisany na listę refundacyjną. Kilka lat temu opublikowano opinię, że nowoczesne leki na cukrzycę mogą być kancerogenne. Obecnie podejrzenie to zostało obalone. Od dziesięciu lat długo działające analogi insuliny znajdują się w światowym kanonie leczenia cukrzycy. W Unii Europejskiej refundowane są we wszystkich krajach, nie tylko bogatych, ale też uboższych, jak Rumunia. W Polsce nie. Pacjenci korzystają z leków, które są dopuszczone w Europie, płacąc za nie w 100 procent ceny.

- „EUROprzedszkolaki” – felieton Piotra Pytla – poradnik początkującego kibica piłkarskiego

- nowinki – Bartosz Głowacki – młody lekarz z dziennikarskim zacięciem prezentuje przegląd ciekawostek ze świata nauki i medycyny. Dziś o tym, jak UEFA EURO i kibicowanie wpływają na nasze zdrowie oraz o komarach – największej udręce lata.