Kawa czy herbata?

 • Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Piątek – 31 sierpnia

21:34, 30.08.2012
Piątek – 31 sierpnia W piątkowy poranek witamy Państwa z Gdyni. Na tamtejszej pięknej plaży odbywa się urodzinowe wydanie „Kawy czy herbaty?”.

W piątkowy poranek witamy Państwa z Gdyni. Na tamtejszej pięknej plaży odbywa się urodzinowe wydanie „Kawy czy herbaty?”.

Gdynia, czyli miasto z morza (fot. shutterstock.com)
Gdynia, czyli miasto z morza (fot. shutterstock.com)

Podziel się:   Więcej
Prowadzący: Klaudia Carlos i Paweł Pochwała

Oto tematy piątkowej „Kawy czy herbaty?”:

dzieje higieny na wesoło – „Myć się czy wietrzyć? Dramatyczne dzieje higieny od starożytności do dziś” – to książka Małgorzaty Sokołowskiej. Autorka opisuje dzieje naszych przodków, z których wielu hołdowało zasadzie mówiącej, że „częste mycie skraca życie”.

miasto z morza i marzeń – o historii Gdyni rozmawiamy z Małgorzatą Sokołowską która jest także inicjatorką i współautorką encyklopedii Gdyni oraz z Aleksandrem Goskiem – dziennikarzem. Gdynia na początku XX wieku była niewielkim nadmorskim letniskiem. Po przyznaniu Polsce na mocy ustaleń traktatu wersalskiego 140 km wybrzeża zapadła decyzja o budowie w Gdyni portu morskiego, którego głównym projektantem był inż. Tadeusz Wenda. W 1923 roku do portu tymczasowego zawinął pierwszy pełnomorski statek SS Kentucky pod banderą francuską. W 1930 roku uruchomiono pierwszą regularną linię pasażerską Gdynia – Nowy Jork. W 1934 roku Gdynia była już największym portem na Bałtyku pod względem wielkości przeładunków, a zarazem najnowocześniejszym portem w Europie. Liczba ludności wzrosła z 1268 w 1921 roku do 127 tysięcy w 1939 r. Dziś Gdynia uchodzi za „miasto szczęśliwych ludzi”. Według wyników „Diagnozy Społecznej 2011” przeprowadzonej przez zespół pod kierunkiem prof. Janusza Czapińskiego, najwięcej osób bardzo zadowolonych z miejsca swojego zamieszkania jest w Gdyni - ponad 41 proc.
prestiżowa gdyńska uczelnia – Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte to wyższa uczelnia wojskowa, wchodząca w skład polskiej Marynarki Wojennej. Kształci podchorążych oraz osoby cywilne na kierunkach związanych z nawigacją i mechaniką morską oraz obronnością. Z wykłądowcami i studentami rozmawiamy o perspektywach, które otwierają się przed absolwentami tej uczelni.

ratownictwo morskie – obserwujemy pokaz, w którym biorą udział dwie łodzie szybkie z okrętów ratowniczych z Dywizjonu Okrętów Wsparcia oraz śmigłowiec ratowniczy „Anakonda” z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. O ratownictwie morskim opowiada nam kapitan marynarki Oskar Draus – szef sekcji i wykładowca Ośrodka Szkolenia Nurków i Płetwonurków.

Mira-Art – to nazwa Gdyńskiego Akrobatycznego Teatru Tańca, który specjalnie dla nas wykonuje akrobacje na linie. Zespół Mira-Art istniejący od 2000 roku wypracował włąsny nowy styl – taniec z elementami akrobatyki. Grupa składa się z byłych zawodniczek gimnastyki artystycznej, wielokrotnych reprezentantek Polskiej Kadry Narodowej oraz zawodowych tancerzy szkół baletowych. Naszymi rozmówcami są twócy teatru: solistka baletu i choreograf Mirosława Kister-Okoń oraz aktor Krzysztof Okoń.

rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych – 22 lata po złożeniu podpisu w sali BHP Stoczni Gdańskiej naszym gościem jest Lech Wałęsa.

gdyńskie metamorfozy – naszym rozmówcą jest Wojciech Szczurek – prezydent Gdyni i gdynianin w trzecim pokoleniu. Opowiada nam o przyszłości miasta – nowych projektach i inwestycjach.

gdyńska elegancja – Janusz Wiśniewski jest krawcem w szóstym pokoleniu. Szył garnitury dla prezydenta Polski, kilku premierów, dla znanych aktorów, dziennikarzy i biznesmenów. Jola Słoma i Mirek Trymbulak stworzyli kolekcję kaszubską inspirowaną lokalnym folklorem. Z naszymi gośćmi rozmawiamy o różnych obliczach gdyńskiej elegancji.

Gdynia atrakcyjna dla biznesu – naszymi gośćmi są Przemysław Anusiewicz – producent z branży filmowej i animacji oraz Joanna Grajter – rzecznik prasowy urzędu miasta Gdyni. Gdynia zwyciężyła w rankingu najbardziej atrakcyjnych miast dla biznesu miesięcznika Forbes. Miasto kusi inwestorów terenami po stoczni, gdzie m.in. powstała wytwórnia filmowa.

miasto ludzi szczęśliwych – naszymi rozmówcami są mieszkańcy Gdyni: znakomity cukiernik Tomasz Deker, gimnastyczka artystyczna Joanna Mitrosz, która reprezentowała Polskę na igrzyskach olimpijskich w Pekinie i Londynie oraz Maciej Korwin – dyrektor Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej.