Kawa czy herbata?

 • Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Piątek – 4 maja

18:21, 03.05.2012
Piątek – 4 maja Dziś święto strażaków. Podpatrujemy więc ich pracę, rozmawiamy też o astmie, nowościach teatralnych i interesujących książkach. Zapraszamy!

Dziś święto strażaków. Podpatrujemy więc ich pracę, rozmawiamy też o astmie, nowościach teatralnych i interesujących książkach. Zapraszamy!

Dziś Dzień Strażaka (fot. lparedesf/sxc.hu)
Dziś Dzień Strażaka (fot. lparedesf/sxc.hu)

Podziel się:   Więcej
Prowadzący: Paulina Chylewska i Marek Zając

Mistrzowie kuchni – Waldemar Dolecki i Conrado Moreno

DYŻUR EKSPERTA – pod nr tel. +48 22 50 70 156 na pytania dotyczące astmy odpowiada płk dr n. med. Piotr Dąbrowiecki

Oto omówienie piątkowego spotkania:

- Dzień Strażaka – naszym gościem jest st. bryg. Paweł Frątczak z Państwowej Straży Pożarnej. W tym roku mija 20 lat istnienia Państwowej Straży Pożarnej jako zawodowej, umundurowanej i wyposażonej w specjalistyczny sprzęt formacji, przeznaczonej do walki z pożarami, klęskami żywiołowymi i innymi miejscowymi zagrożeniami. Rozmawiamy o racy strażaków, a także ostrzegamy, że w lasach rośnie zagrożenie pożarowe

- Dzień Strażaka – łączymy się z Poznaniem, gdzie wspólnie z Tomaszem Wolnym poznajemy kulisy pracy strażaków

- „Filmowy podróżnik” – felieton Pawła Rojka, który tym razem odwiedza miejsca, w których zrealizowano kinowy hit „Indianę Jones’a”. Plenery nagrywano w Tajlandii

- astma – na temat tej groźnej choroby porozmawiamy z płk dr n. med. Piotrem Dąbrowieckim – prezesem Polskiej Federacji Chorych na Astmę, Alergię i POChP 1 maja był Światowy Dzień Astmy. Od 2007 roku jest obchodzony pod hasłem „Przejmij kontrolę nad astmą”, a jego celem jest zwrócenie uwagi na problem, jaki stanowi astma oraz promowanie idei kontroli nad tą chorobą. Chodzi o to, by pacjenci z astmą, przestrzegając zaleceń lekarskich, prowadzili normalne i aktywne życie. Astma jest przewlekłym schorzeniem zapalnym dróg oddechowych, związanym z nadwrażliwością oskrzeli na różne czynniki: alergeny, zimne powietrze, infekcje, wysiłek fizyczny. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na świecie na astmę cierpi 300 milionów osób, a w Polsce około 4 milionów. Liczbę zgonów z powodu tej choroby szacuje się – w światowej skali – na 250 tysięcy rocznie. Choć astma jest na razie chorobą nieuleczalną, to dzięki dostępnym terapiom większość pacjentów może prowadzić normalne życie, być aktywnym fizycznie, a nawet uprawiać wyczynowy sport. Podstawowe znaczenie ma jednak terapeutyczna edukacja, która pozwala na prawidłowe przyjmowanie leków, przestrzeganie zasad profilaktyki i świadomą prewencję.

- Dzień Strażaka – ponownie łączymy się ze stolicą Wielkopolski, gdzie wspólnie z Tomaszem Wolnym podpatrujemy pracę strażaków. . Uwaga! – dziś rozdajemy dukaty św. Floriana, wystarczy zadzwonić pod nr tel. 22 50 70 157. Moneta św. Floriana przygotowana przez Mennicę Śląską to przypomnienie o opiece świętego Floriana – patrona strażaków i hutników, wyrażone w wyjątkowej, numizmatycznej postaci.

- „Jak efektywnie wypoczywać?” – felieton Magdaleny Michalskiej. Trwa jeszcze najdłuższy weekend tego roku. Jak wykorzystać ostatnie 3 wolne dni?