Kawa czy herbata?

 • Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Poniedziałek – 18 lutego

20:44, 17.02.2013
Poniedziałek – 18 lutego Dziś gośćmi programu są m.in.: eurodeputowany – Jacek Kurski, Marek Michalak – Rzecznik Praw Dziecka, a także Marek Sierocki, który opowiada o Yoko Ono, kończącej 80 lat! Oglądamy seniorów w akcji, a także rywalizujących naukowców i rozmawiamy o wirusowym zapaleniu wątroby. Zapraszamy!

Dziś gośćmi programu są m.in.: eurodeputowany – Jacek Kurski, Marek Michalak – Rzecznik Praw Dziecka, a także Marek Sierocki, który opowiada o Yoko Ono, kończącej 80 lat! Oglądamy seniorów w akcji, a także rywalizujących naukowców i rozmawiamy o wirusowym zapaleniu wątroby. Zapraszamy!

Gościem specjalnym poranka jest Jacek Kurski (fot. Jan Bogacz/TVP)
Gościem specjalnym poranka jest Jacek Kurski (fot. Jan Bogacz/TVP)

Podziel się:   Więcej
Prowadząca – Beata Tadla

Mistrzowie kuchni: Joanna Sobiech i Jacek Kurski

DYŻUR EKSPERTÓW – pod nr tel. +48 22 50 70 156 na pytania dotyczące HCV odpowiadają dr n. med. Grażyna Cholewińska-Szymańska – wojewódzka konsultantka ds. chorób zakaźnych i Sebastian Gawlik – autor blogu hcvtoniewyrok

I omówienie tematów poniedziałkowego wydania „Kawy czy herbaty?”:

- gość specjalny poranka – jest nim Jacek Kurski – poseł do Parlamentu Europejskiego, którego poznajemy z mniej oficjalnej strony. Jest Gdańszczaninem, dziennikarzem i politykiem, z wykształcenia ekonomistą. Był związany z partią Prawo i Sprawiedliwość, a obecnie z Solidarną Polską. Od 2009 roku jest eurodeputowanym. Ma troje dzieci ma troje dzieci: synów Antoniego i Olgierda i córkę – Zuzannę. Pan poseł w wolnych chwilach gra na gitarze.

- „Wirusowe zapalenie wątroby” – felieton Moniki Białek, wprowadzenie do rozmowy w dtudiu

- HCV to nie wyrok – o wirusowym zapaleniu wątroby i zagrożeniach z nim związanych rozmawiamy z dr n. med. Grażyną Cholewińską-Szymańską – wojewódzką konsultantką ds. chorób zakaźnych, ordynator III Oddziału Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie i z Sebastianem Gawlikiem – pacjentem, który prowadzi blog hcvtoniewyrok. Wirusowe zapalnie wątroby nadal jest bagatelizowane. Panuje przeświadczenie, że wirusem można się zakazić jedynie podczas zabiegów medycznych. Tymczasem do zakażenia może dojść również podczas: wizyty u fryzjera, kosmetyczki, manikiurzystki, podczas tatuowania ciała czy kolczykowania, a także poprzez kontakt z krwią, poprzez wspólne używanie tej samej maszynki do golenia czy nożyczek do paznokci, także przez ryzykowne (bez zabezpieczenia) kontakty seksualne. Większość chorych w ogóle nie jest świadoma zakażenia wirusem HCV (wywołującym wirusowe zapalenie wątroby typu C). Nie istnieje szczepionka przeciw wirusowi HCV, a zatem profilaktyka oznacza albo zapobieganie zakażeniu, albo wczesne wykrywanie obecności wirusów. Niestety, zarówno poziom wiedzy o unikaniu zakażenia, jak i poziom diagnostyki są w Polsce bardzo małe. Szacuje się, że w Polsce 700 000 osób może być zakażonych wirusem HCV. Naprawdę warto zrobić badanie, które jest proste – jak każde pobranie krwi. Wystarczy pobrać odrobinę krwi, choćby przy okazji rutynowej morfologii. Badanie na obecność przeciwciał anty-HCV można zrobić w prawie każdym laboratorium, kosztuje ok. 30 złotych.

- czy państwo dostatecznie chroni dzieci? – dziś rozpoczyna się proces Katarzyny W. – matki malutkiej Madzi z Sosnowca. Dlaczego w Polsce są niekochane, zaniedbywane, bite dzieci, a w najbardziej drastycznych wypadkach – mordowane? Czy instytucje państwowe działaja tak, jak powinny? Czy prawo ochrania bezbronne istoty? Na ten temat dyskutujemy z Markiem Michalakiem – Rzecznikiem Praw Dziecka

zobacz również

  brak informacji