Kawa czy herbata?

 • Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Środa – 23 maja

23:28, 22.05.2012
Środa – 23 maja Festiwal w Opolu, uroki Drohiczyna i malowniczego Bugu oraz samotne rejsy, a także kolejny odcinek naszego środowego cyklu „ZUS dla Ciebie”, to tylko niektóre propozycje tego wydania „Kawy czy herbaty?”. Zapraszamy!

Festiwal w Opolu, uroki Drohiczyna i malowniczego Bugu oraz samotne rejsy, a także kolejny odcinek naszego środowego cyklu „ZUS dla Ciebie”, to tylko niektóre propozycje tego wydania „Kawy czy herbaty?”. Zapraszamy!

Dziś m.in. o tym, dlaczego trzeba dużo pić (fot. sachyn/sxc.hu)
Dziś m.in. o tym, dlaczego trzeba dużo pić (fot. sachyn/sxc.hu)

Podziel się:   Więcej
Prowadzący: Anna Matusiak i Grzegorz Miśtal

Mistrz kuchni – Jarosław Uściński – nowalijki i wiosenne koktajle

Muzyczny gość dnia – Brathanki

DYŻUR EKSPERTA – pod nr tel. +48 22 50 70 156 na Państwa pytania dotyczące emerytur osób pracujących za granicą będzie odpowiadać Tomasz Szabliński z Departamentu Rent Zagranicznych ZUS

I szczegóły środowej „Kawy czy herbaty?”:

- „Nowalijki” – felieton Kamili Tyrankiewicz

- dlaczego trzeba dużo pić? – jakie są korzyści z picia różnych napojów? Na co zwrócić uwagę przy wyborze wody mineralnej w sklepie? Jak nie doprowadzić do odwodnienia? Jakie są jego symptomy? Na te pytania odpowiada prof. dr hab. n. med. Ryszard Gellert – ordynator IV Klinicznego Oddziału Chorób Wewnętrznych i Pododdziału Nefrologicznego Szpitala Bielańskiego. Niemal każdy napój daje pewną dawkę kalorii, które wliczają się do dziennego bilansu energetycznego. Pragnienie to już jest pewien etap odwodnienia. Osoby, które nie lubią wody, ani słodkich soków i gazowanych napojów mogą nawadniać organizm, jedząc owoce, warzywa, a w upały chłodniki, bo składają się z wody.

- „Bug rajem dla turystów cz. 1” – felieton Tomka Wolnego. Dziś kontynuujemy naszą podróż wzdłuż Bugu. Odwiedzamy powiat Siemiatycze i jedną z jego gmin – Perlejewo.

- „ZUS dla Ciebie” – najpierw felieton Dariusza Begieja, a potem rozmowa w studiu z Andrzejem Szybkiem – wicedyrektorem Departamentu Rent Zagranicznych ZUS na temat emerytur osób pracujących za granicą. Od chwili wejścia do Unii Europejskiej, w Polsce obowiązują zasady wspólnotowej koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego w zakresie emerytur i rent. Dziś mówimy między innymi o korzyściach, jakie z tego płyną dla osób, które pracowały za granicą i chcą, aby te okresy zatrudnienia były uwzględnione przy wyliczaniu przyszłej emerytury. W celu realizacji zasady swobodnego przepływu osób w obrębie Unii Europejskiej, stało się konieczne zagwarantowanie osobom, które podejmują pracę w różnych krajach członkowskich, że nie będą ponosiły z tego powodu negatywnych konsekwencji w sferze uprawnień do świadczeń emerytalno-rentowych. Temu służy koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego państw członkowskich. Systemy zabezpieczenia społecznego – w tym systemy emerytalno-rentowe – obowiązujące w poszczególnych krajach członkowskich, podlegają koordynacji, by wyeliminować kolizję krajowych ustawodawstw, zarówno w sferze świadczeń z ubezpieczeń społecznych, jak i w sferze opłacania składek na ubezpieczenia. Na stronie www.zus.pl mogą Państwo znaleźć podstawowe informacje dotyczące regulacji wynikających z przepisów wspólnotowych o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, które od 1 maja 2004 r. mają zastosowanie w sprawach polskich emerytur i rent dla osób, które oprócz okresów ubezpieczenia w Polsce, przebyły również okresy ubezpieczenia w innych krajach członkowskich. Przepisy wspólnotowe o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego obowiązują we wszystkich państwach członkowskich i mają pierwszeństwo przed regulacjami krajowymi, jeżeli krajowe regulacje pozostają w sprzeczności ze wspólnotowymi regulacjami prawnymi. Na przepisy te można powoływać się od 1 maja 2004 r. również przed polskimi instytucjami ubezpieczenia społecznego (ZUS, KRUS, organami emerytalno-rentowymi Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwa Sprawiedliwości) oraz przed polskimi sądami.