Kawa czy herbata?

 • Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Środa – 27 czerwca

23:18, 26.06.2012
Środa – 27 czerwca Kto zwycięży w półfinałowych meczach na UEFA EURO 2012? Jakimi jesteśmy kibicami? Jak czytać myśli innych z ich gestów? Odpowiedzi na te pytania, kolejny odcinek naszego środowego cyklu „ZUS dla Ciebie” i obchody Światowego Dnia Spirometrii to tylko niektóre propozycje tego wydania „Kawy czy herbaty?”. Zapraszamy!

Kto zwycięży w półfinałowych meczach na UEFA EURO 2012? Jakimi jesteśmy kibicami? Jak czytać myśli innych z ich gestów? Odpowiedzi na te pytania, kolejny odcinek naszego środowego cyklu „ZUS dla Ciebie” i obchody Światowego Dnia Spirometrii to tylko niektóre propozycje tego wydania „Kawy czy herbaty?”. Zapraszamy!

Już tylko 4 drużyny mają szansę zdobyć to trofeum. Dziś wieczorem zostaną już tylko trzy (fot.PAP/EPA)
Już tylko 4 drużyny mają szansę zdobyć to trofeum. Dziś wieczorem zostaną już tylko trzy (fot.PAP/EPA)

Podziel się:   Więcej
To leksykon
Prowadzący: Anna Matusiak i Grzegorz Miśtal

Mistrz kuchni – Jarosław Uściński – drożdżowe ciasta nie tylko na słodko

Muzyczni goście dnia – zespół PECTUS i bracia Szczepanik

I szczegóły środowej „Kawy czy herbaty?”:

- przed półfinałami UEFA EURO 2012 – dziś pierwszy półfinałowy mecz, jutro – drugi. Kto jest faworytem? O tym rozmawiamy z Robertem El Gendy’em – dziennikarzem TVP Sport, Arkadiuszem Malarzem – bramkarzem, który od lat gra w Grecji; bronił m.in. w Panathinaikosie Ateny, obecnie w AE Larisa. W sezonie 2006/2007 Związek Zawodowy Piłkarzy uznanł go za najlepszego bramkarza greckiej ligi, Naszym gościem jest też Tomasz Wołek – dziennikarz, publicysta, zapalony kibic. Uwaga! – mamy dla Państwa książki Krzysztofa Prandeckiego „Kibice i okolice”, wystarczy zadzwonić pod nr tel. 22 50 70 157.

- Światowy Dzień Spirometrii – o jego obchodach i bezpłatnych badaniach spirometrycznych opowiada dr n. med. Piotr Dąbrowiecki – prezes Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POCHP. Jest też z nami jego pacjent – Antoni Semmerling. Rozwój cywilizacyjny wnosi do naszego codziennego życia nie tylko same udogodnienia, ale… także ewidentne zagrożenia. Na szczęście mija moda na palenie, ale… zanieczyszczenie środowiska rośnie! Mniej osób sięga po papierosy, ale… często dopiero po 15 – 30 latach stałych inhalacji trującym dymem! Papierosy można rzucić, przestać oddychać – nie można. W Polsce i w Europie zwiększa się liczba osób chorujących na astmę i przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP.). Szacuje się, że 4 miliony Polaków ma astmę, a ok. 2,5 miliona choruje na POChP. Są cztery sposoby, aby powstrzymać epidemię chorób układu oddechowego: profilaktyka, właściwa diagnostyka i leczenie oraz edukacja. Proste i nieinwazyjne badanie spirometryczne pozwala na wykrycie niezakaźnych chorób płuc we wczesnym etapie rozwoju. To badanie powinni wykonać wszyscy dorośli, przede wszystkim osoby palące. Wszyscy też powinniśmy wiedzieć, że prawidłowe leczenie astmy pozwala na aktywne życie. Z okazji Światowego Dnia Spirometrii, od dziś do piątku w ponad stu placówkach służby zdrowia w całym kraju można wykonać bezpłatne badanie spirometryczne płuc.

- „Rolki” – felieton Kamili Tyrankiewicz. Jazda na rolkach jest przyjemnym letnim sportem, może też być skutecznym sposobem szybkiego przemieszczania się. Jednak najpierw trzeba nauczyć się jeździć. To nie tylko kwestia stylu, ładniejszego lub nieporadnego. To przede wszystkim bezpieczeństwo. O to, czego powinniśmy się nauczyć, zakładając roki i jak bezpiecznie jeździć, zapytaliśmy instruktora. A jak powinno się jeździć? To pokazali nam jedni z najlepszych w tym sporcie.

- „ZUS dla Ciebie” – najpierw felieton Dariusza Begieja, a potem rozmowa w studiu z Dariuszem Śpiewakiem – członkiem Zarządu ZUS. Dzisiaj dużo przydatnych informacji dla tych z Państwa, którym często brakuje czasu na osobistą wizytę w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. ZUS uruchomił internetową Platformę Usług Elektronicznych, która umożliwia osobom ubezpieczonym załatwienie wielu ważnych spraw bez wychodzenia z domu lub firmy. Wyjaśniamy między innymi, jakie informacje można uzyskać w internetowej Platformie Usług Elektronicznych i jak z niej korzystać. Uwaga! – więcej na ten temat na str. 4