Kawa czy herbata?

 • Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Wtorek – 11 września

01:02, 11.09.2012
Wtorek – 11 września Ten program jest zdominowany przez dwa tematy – rocznica terrorystycznego zamachu w USA oraz właśnie zakończone Igrzyska Paraolimpijskie w Londynie. W studiu są z nami medaliści londyńskich zmagań. Zapraszamy!
Maciej Lepiato – zdobywca złotego medalu w skoku wzwyż (fot. PAP/EPA/KERIM OKTEN)
- „Igrzyska Paraolimpijskie” – felieton Katarzyny Kopeć. W niedzielę, w Londynie zakończyły się Igrzyska Paraolimpijskie. Polscy sportowcy odnieśli na nich olbrzymi sukces, zdobywając 36 medali, w tym 14 złotych. Poznajmy polskich bohaterów Igrzysk: Złotcy medalistów w tenisie stołowym – Natalię Partykę i Patryka Chojnowskiego, Tomasza Blatkiewicza – brązowego medalistę w rzucie dyskiem, Janusza Rokickiego – srebrnego medalistę w pchnięciu kulą, Rafała Wilka – dwukrotnego złotego medalistę w kolarstwie i Macieja Lepiatę – złotego medalistę w skoku wzwyż, którzy zawstydzają pełnosprawnych sportowców.

- sukces polskich paraolimpijczyków – rozmawiamy o nim z Robertem El Gendyem – dziennikarzem TVP Sport, komentatorem Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie oraz z Katarzyną Piekart – złotą medalistką w rzucie oszczepem, rekordzistką świata

- współodczuwanie, a życie codzienne – dlaczego paraolimpiada przyciągnęła tłumy kibiców, a w Polsce na niepełnosprawnych patrzy się z niechęcią? O tym rozmawiamy z Magdaleną Matwiejczuk – psycholog. Współczujemy losowi naszych znakomitych paraolimpijczyków i podwójnie cieszymy się z ich sukcesów. Nie inaczej jest z Robertem Kubicą. Najpopularniejszy polski sportowiec wraca do sportu, nawet wygrał rajd Ronde Gomitolo di Lana, a media rozpisują się o wielkim powrocie do sportu. Wszyscy sprzyjają Kubicy. Ale dlaczego nie czujemy empatii względem ludzi żebrzących, staruszek szukających miejsca w autobusie, czy ojca próbującego wejść do zatłoczonego autobusu z wózkiem. Czy Polacy są obojętni na sprawy obcych? Czy to, co nas bezpośrednio nie dotyczy, rzeczywiście nas nie interesuje? Czy wystarczy wrzucić pieniądze do puszki, aby zwolnić się ze współodpowiedzialności za losy innych?
Barcelona – stolica Katalonii, która dziś obchodzi narodowe święto (fot. Paweł Jeż)
- „Barcelona” – felieton Pawła Jeża. 11 września odbywa się Diada de Catalunya – narodowe święto Katalonii, ustanowione na pamiątkę dnia w 1714 roku. Wówczas Filip V podporządkował sobie Katalonię i region stracił autonomię. Od 14 kwietnia 1931 roku Katalonia jest autonomiczną wspólnotą Hiszpanii. Hymnem regionu położonego nad Morzem Śródziemnym jest pieśń Els Segadors, zaś narodowymi barwami są żółty i czerwony. Układają się one w 4 czerwone pasy na żółtym tle. Popularnym symbolem Katalonii jest osioł – symbol mądrego i spokojnego, lecz upartego dążenia do celu. Barcelona – stolica autonomicznej wspólnoty Katalonii, to drugie co do wielkości miasto Hiszpanii. W 1992 r. było gospodarzem letnich igrzysk olimpijskich. Święto sportu umożliwiło budowę miejskiej plaży. Teraz turyści cieszą się urokami Morza Śródziemnego bez opuszczania miasta. Przez większą część jest tu słonecznie i ciepło. Historia niektórych budynków miasta sięga czasów imperium rzymskiego. W tym mieście znajduje się największy stadion Europy, na którym rozgrywa mecze słynna FC Barcelona. Co interesujące, mieszkańcy Barcelony są uważani za jednych z najgorszych kierowców na świecie. Średnio co kilkanaście sekund powodują wypadek na ulicach miasta.

- mistrzowie świata klasy MICRO – poznają Państwo Piotra Ogrodnika i Pawła Chorobę z klubu żeglarskiego Horn Kraków, mistrzów świata w żeglarskiej klasie MICRO. Nasi goście wraz z Grzegorzem Banaszczykiem wywalczyli w Gmundsen nad jeziorem Traunsee w Austrii tytuł mistrzów świata w żeglarskiej klasie MICRO. Zaczęli żeglować wspólnie zaledwie kilka tygodni temu, w początkach lipca, kiedy to wzięli udział w Mistrzostwach Polski rozgrywanych na wodach Zatoki Gdańskiej.

- sukces polskich paraolimpijczyków – paraolimpijczycy: Katarzyna Piekart – złota medalistka w rzucie oszczepem, rekordzistka świata, Alicja Fiodorow – srebrna medalistka w biegu na 400 metrów, Dariusz Pender – złoty medalista w szermierce na wózkach oraz Krzysztof Kosikowski i Artur Korc – srebrni medaliści w kolarstwie, czyli niepełnosprawni – supersprawni i Robert El Gendy – dziennikarz TVP Sport, komentator Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie opowiadają o swoich wrażeniach z Londynu i o pokonywaniu własnych słabości. Polska Reprezentacja na Paraolimpijskie Igrzyska 2012 liczyła 101 osób. Każdy z uczestników paraolimpiady, bardziej niż publiczności, której na co dzień nie mają, chciał udowodnić sobie, że można. Sobie i innym dotkniętych przez los. Stało się! Ta – inna niż na Igrzyskach Olimpijskich rywalizacja – walka, została zauważona i doceniona przez widzów, przez kibiców. Niepełnosprawność nie jest atrakcyjna dla sponsorów i co za tym idzie dla współczesnych mediów, ale w starzejącej się Europie i w świecie coraz więcej ludzi zauważa, że w mniejszym lub większym stopniu niepełnosprawność czeka nas wszystkich.

- Kontener Mody – o nowej inicjatywie opowiada Michał Łojewski – grafik i projektant. Jej idea to nowe trendy mody jeszcze bliżej ludzi. W centrum Warszawy, w Pasażu Wiecha powstał showroom, w którym są przez miesiąc prezentowane nowe kolekcje 5 młodych polskich projektantów. To przeszklony kontener, a w nim stroje, reprezentatywne dla różnych gustów i stylów

zobacz również

  brak informacji