Kawa czy herbata?

 • Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Wtorek – 15 maja

00:04, 15.05.2012
Wtorek – 15 maja Dziś gościmy w Schwerinie, w Niemczech, gdzie wczoraj rozpoczęły się V Polsko – Niemieckie Dni Mediów. Stamtąd wita Państwa Anna Matusiak, a ze studia w Warszawie – Agata Konarska i Paweł Pochwała. Zapraszamy!

Dziś gościmy w Schwerinie, w Niemczech, gdzie wczoraj rozpoczęły się V Polsko – Niemieckie Dni Mediów. Stamtąd wita Państwa Anna Matusiak, a ze studia w Warszawie – Agata Konarska i Paweł Pochwała. Zapraszamy!

Dziś gościmy w Schwerinie, w Niemczech (fot. Daniel van der Ree)
Dziś gościmy w Schwerinie, w Niemczech (fot. Daniel van der Ree)

Podziel się:   Więcej
Schwerin jest miastem położonym na Pojezierzu Meklemburskim, nad Jeziorem Swaryńskim, stolicą kraju związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie. Dni Mediów to miejsce spotkań i wymiany poglądów. Uczestnicy podejmują dyskusję o obecnie najważniejszych aspektach pracy dziennikarzy w obu krajach oraz o szczególnej roli i odpowiedzialności mediów za kształtowanie stosunków polsko – niemieckich.

I omówienie wtorkowej „Kawy czy herbaty?”:

- „Polacy w Löcknitz” – felieton Marcina Antosiewicza. Po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej wielu Polaków ze Szczecina (pół godziny jazdy samochodem) przeniosło się do Löcknitz, z uwagi na dużo niższe ceny mieszkań. Na 3 tysiące mieszkańców – 650 to Polacy. Także w okolicy mieszkają ich setki. Miasteczko jako jedyne w regionie odnotowuje od paru lat wzrost populacji. W miejscowości rozwijają się także polskie usługi, a firmy niemieckie oraz urzędy zatrudniają polskojęzycznych pracowników…

- współpraca na pograniczu – rozmawiamy o niej z dr Albrechtem Lemppem – dyrektorem – członkiem zarządu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Marcelem Bullą z Kancelarii Kraju Związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie, kierownikiem Wydziału ds. kontaktów z krajami europejskimi i partnerstw regionalnych oraz z dr Agnieszką Ładą – współautorką raportu o migracji Polaków do Niemiec po otwarciu niemieckiego rynku pracy, kierowniczką Programu Europejskiego z Instytut Spraw Publicznych w Warszawie

- rynek pracy – jak trudno pozostać na polskim rynku pracy? Jak się ma podniesienie wieku emerytalnego do możliwości rynku pracy? Jaki dostęp do pracy mają panie po 50. roku życia? Na te tematy dyskutujemy z Markiem Zuberem – ekspertem ekonomicznym

- na co stać niemieckiego emeryta? – jak wysokość emerytury ma się do ostatniej płacy? Czy w Niemczech jest praca dla ludzi powyżej 50. roku życia? Na te pytania odpowiada dr Reinhold Thiede – szef Wydziału ds. badań i rozwoju Deutsche Rentenversicherung Bund (niemiecki Zakład Ubezpieczeń Społecznych)

- „V2” – felieton Jarosława Marendziaka. Wojskowy Ośrodek Badawczy na wyspie Uznam był w latach 1936 – 1945 jednym z najnowocześniejszych centrów technologii na świecie. W 1942 r. wystrzelono tutaj w kosmos pierwszą na świecie rakietę. Testowano tu również V1 i V2 – pociski o rewolucyjnej technice, które miały służyć jednemu celowi: zdobyciu przez III Rzeszę militarnej przewagi nad światem.

- „Moje EURO” – stały wtorkowy cykl przygotowany przez Redakcję TVP Sport Tym razem o swoich planach związanych UEFA EURO 2012 opowiadają: Olga Lipińska, Rafał Bryndal i Marcin Wojcik

- Międzynarodowy Dzień Rodziny – jest obchodzony właśnie dzisiaj. Z tej okazji rozmawiamy z Pauliną Chylewską – dziennikarką TVP, współgospodynią piątkowych wydań „Kawy Czy herbaty?” oraz Anną Choszcz-Sendrowską z S.O.S. Wioski Dziecięce o akcji „Wspieramy rodziny”. W Polsce ponad 30 procent dzieci żyje w ubóstwie. Ich rodzice często zmagają się z takimi problemami jak bezrobocie i alkoholizm. Stowarzyszenie organizuje czas dzieciom w placówkach wsparcia dziennego, dożywiając je i rozwijając ich hbby, a także pomagając ich rodzicom zerwać z nałogiem czy znaleźć pracę. Zabiegani rodzice z wielkich miast, świetnie zorganizowani i odnoszący sukcesy, zbyt często nie mają czasu dla własnych dzieci. Jak wskazują badania przeciętny polski tata spędza z dzieckiem dziennie mniej więcej tyle czasu, ile trwa wypalenie papierosa.