Kawa czy herbata?

 • Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Wtorek – 16 sierpnia

02:22, 16.08.2011
Wtorek – 16 sierpnia Witamy po nieco dłuższym weekendzie i zapraszamy w imieniu gospodarzy dzisiejszego wydania „Kawy czy herbaty?”. Dzisiaj wiele interesujących rozmów i felietonów.

- „Ogrody Europy” – kolejny felieton MARKA JEZIERSKIEGIO w tym urokliwym, wakacyjnym cyklu. Tym razem zwiedzamy ogród przy zamku du Pin we Francji, który słynie z pięknie strzyżonych cisów.

- Zielny kącik – MAREK JEZIERSKI opowiada o ogrodniczych ciekawostkach i nowościach tego sezonu. Pierwsza z nich to hibiskus (ketmia) bagienny - bardzo oryginalna roślina o dużych kwiatach o średnicy od 15 do 25 cm, czyli wielkości dużego talerza. Ta roślina wzbudziła duże zainteresowanie na ubiegłorocznej wystawie „ Zieleń to życie“. Pojedynczy kwiat utrzymuje się na pędzie od 2 do 3 dni, ale stopniowe rozwijanie się kolejnych kwiatów przedłuża czas kwitnienia do miesiąca. Hibiskusy można sadzić w ogrodach lub w pojemnikach na tarasach. Są bardzo dekoracyjnym elementem otoczenia.
„ Rubrum” to niezwykle atrakcyjna odmiana trawy rosplenicy, która zdobywa w Polsce coraz więcej amatorów. Z nastaniem lata liście przebarwiają się burgundowo-fioletowy kolor. Kwitnie obficie, tworząc niezwykle miękkie, giętkie kłosy w ciepłym kolorze czerwieni, pomieszanej z karmazynem. Jest też inna oryginalna odmiana tej trawy o liściach ciekawie przebarwiających na różowo.

- „Trawniki kultury” – łączymy się z Łodzią, gdzie MAGDALENA WIERCIOCH i jej goście: MARCIN TERCJAK – pomysłodawca i organizator artystycznych imprez i KRZYSZTOF DUDEK – dyrektor Narodowego Centrum Kultury opowiadają o wakacyjnej inicjatywie na reprezentacyjnej ulicy Łodzi – ul. Piotrkowskiej.
Co sobotę, przez całe wakacje, przy ulicy Piotrkowskiej są „rozstawiane” trawniki, na których różni ludzie realizują się artystycznie. Są zespoły rockowe, reggae, ludowe, są niepełnosprawni artyści, tancerze, poeci i literaci. Trawniki są rozstawione w takich odległościach, by np. muzyka nie nanosiła się jedna na drugą. Łodzianie i goście odwiedzający miasto są zachwyceni, bo to świetne uzupełnienie spotkań w kawiarniach i ogródkach.

- „Motywator” – tym razem nie poniedziałkowy, ze względu na wczorajsze święto, a wtorkowy. Felieton MONIKI BIAŁEK, w którym poznają Państwo ks. ANDRZEJA DANIEWICZA – palotyna. Jest absolwentem Wydziału Kompozycji, Interpretacji, Edukacji i Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach, doskonałym gitarzystą, pianistą i wokalistą. Jest on autorem yrzech solowych płyt. Jedną nagrał z grupą Silenie i dwie z grupą La Pallotina, której jest liderem.

- muzyczne tuzy – ROMAN ROGOWIECKI opowiada o najbogatszych raperach USA i zaprasza na występy jednego z nich – KANYE’a WESTA. W najbliższą sobotę – 19 sierpnia artysta wystąpi w Krakowie. Będzie jedną z gwiazd na Coke Live Music Festival.
Jay Z zajął piersze miejsce na nowej liście najbogatszych raperów na świecie z kwotą 37 milionów dolarów, którą zarobił w ciągu ostatniego roku. Zaraz za nim jest P. Diddy, który od sierpnia ubiegłego roku zarobił 35 milionów. Na trzecim miejscu jest Kanye West. Ten wzbogacił się „tylko” o 16 milionów dolarów.
Uwaga! – mamy dla Państwa płyty, wystarczy zadzwonić pod nr tel. 22 50 70 157.

- „Polska europejska” – kolejny felieton AGNIESZKI OSTROWSKIEJ w cyklu, w którym pokazujemy, jak unijne fundusze zmieniają nasz kraj. Tym razem o makietach z brązu, które ustawiono wzdłuż Drogi Królewskiej w Krakowie. Umożliwiają niewidzącym turystom poznanie najważniejszych krakowskich zabytków, a osobom widzącym –spojrzenie na zabytki Krakowa z całkiem nowej perspektywy, z lotu ptaka.