• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

„Wielka majówka”

13:53, 20.01.2022
„Wielka majówka”

fot. „Wielka majówka”
fot. „Wielka majówka”

Podziel się:   Więcej
Kultowa komedia z 1981 r. z udziałem zespołu 'Maanam".

Ekranowy debiut Zbigniewa Zamachowskiego.
Wg słów reżysera to "film o przyjaźni, która sprawia, że w świecie cwaniaków i kombinatorów - dorosłych, młodzi bohaterowie pozostają moralnie czyści i przekonują się, iż tego, co w życiu najbardziej wartościowe, nie da się kupić za największe pieniądze".

Inspiracją był reportaż Marka Rymuszki opisujący autentyczną historię dwóch nastolatków, którzy dzięki odebranej złodziejowi dużej sumie pieniędzy, na kilka dni przenieśli się w świat swoich marzeń. 

Kilkunastoletni Rysiek ucieka z zakładu opiekuńczego. Próbuje zatrzymać się u ojca, ten jednak nakazuje mu wrócić do ośrodka. Chłopak wybiera wolność. Włamuje się do willi, by pod nieobecność właścicieli skorzystać z ich spiżarni. W lodówce obok żywności znajduje plastikową torbę z wielką sumą pieniędzy. Wyrusza do Warszawy. Na dworcu spotyka o kilka lat starszego Julka, drobnego hochsztaplera, który przedstawia się jako urlopowany marynarz. Za skradzione pieniądze kupują luksusowe ubrania i kabriolet. Wykorzystując zbieżność nazwisk Julka i mającego odwiedzić Polskę polonijnego milionera, wynajmują apartament w hotelu "Victoria". Rysiek czuje się szczęśliwy. Chce jeszcze tylko zobaczyć żyrafę. Julek traktuje go z początku jak naiwniaka, którego można wykorzystać. Ich znajomość przeradza się jednak w przyjaźń. Julek poznaje Agnieszkę a Rysiek zaprzyjaźnia się z zespołem Maanam. W dniu 16 urodzin Ryska Julek wydaje na jego cześć przyjęcie w restauracji. Nazajutrz chyłkiem opuszczają hotel.


Reżyser: Krzysztof Rogulski
Muzyka: Marek Jackowski
Zdjęcia: Jacek Prosiński
Scenariusz: Krzysztof Rogulski, Marek Rymuszko
Wyk.: Zbigniew Zamachowski, Jan Piechociński, Anna Moczkowska, Roman Kłosowski, Ewa Wiśniewska