• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

A. Łukaszenka zamyka granice z Litwą i Polską

17:01, 18.09.2020
  ar;
A. Łukaszenka zamyka granice z Litwą i Polską


Podziel się:   Więcej
Ochrona granicy Białoruskiej została wzmocniona – poinformował w piątkowym komunikacie Państwowy Komitet Graniczny Białorusi.

"Jesteśmy zmuszeni wycofać wojska z ulic, postawić pod broń pół swojej armii i zamknąć granicę państwową przede wszystkim od zachodu - z Litwą i Polską. Apeluję do narodów Litwy, Polski i Ukrainy o powstrzymanie swoich polityków i zapobieżenie wybuchowi wojny" – A. Łukaszenka.

Wbrew zapowiedziom białoruskiego przywódcy Alaksandra Łukaszenki, narazie przejścia graniczne łączące Białoruś z Litwą i Polską są otwarte i działają w trybie normalnym - informuje litewskie MSW.

"My w tej chwili przyjmujemy wszystkich Białorusinów, którzy zwracają się o możliwość wjazdu, możliwość u nas schronienia się przed represjami" - Piotr Wawrzyk sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP.

Schronienia Białorusinom udziela także Litwa. Dotychczas wydano ponad 200 wiz uprawniających do wjazdu w celach humanitarnych. 54 obywateli Białorusi już z nich skorzystało.

"Łukaszenka podczas wystąpień publicznych lubi wszystko maksymalizować, i całkiem prawdopodobne, że mówiąc o zamknięciu granic, po prostu miał na uwadze - wzmocnienie sił wojskowych na granicy. Żelazna kurtyna z Europą, z Ukrainą oznaczałaby całkowity upadek gospodarczy" - Yelisei Fedzin Białorusin przebywający na Litwie.

Przebywający z wizytą w Waszyngtonie minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkevičius uczestniczył zdalnie w debacie na temat sytuacji na Białorusi. Debata odbyła się w ramach 45 sesji Rady Praw Człowieka ONZ, która trwa w Genewie. Minister wezwał społeczność międzynarodową do wspólnej i zdecydowanej reakcji na ciągłe łamanie praw człowieka na Białorusi.

"Litwa ponownie apeluje do Białorusi o przeprowadzenie demokratycznych wyborów, zagwarantowanie praw człowieka i natychmiastowe zaprzestanie wszelkich ataków na pokojowych demonstrantów i dziennikarzy" - Linas Linkevičius minister spraw zagranicznych Litwy.

Siedemnaście krajów członkowskich Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie powołało niezależną misję, która ma zbadać czy na Białorusi w związku z wyborami prezydenckimi w tym kraju dochodziło do łamania praw człowieka. Raport podsumowujący ma być gotowy w ciągu dwóch miesięcy.
 
 
 
...