• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Białoruś: A. Łukaszenka wyznaczył datę referendum konstytucyjnego

17:30, 21.01.2022
  GS;
Białoruś: A. Łukaszenka wyznaczył datę referendum konstytucyjnego

Białoruś: A. Łukaszenka wyznaczył datę referendum konstytucyjnego, fot. Info Wilno
Białoruś: A. Łukaszenka wyznaczył datę referendum konstytucyjnego, fot. Info Wilno

Podziel się:   Więcej
Referendum w sprawie zmian i uzupełnień do białoruskiej konstytucji przewiduje, że liczba pełnionych przez Łukaszenkę kadencji prezydenckich zostanie wyzerowana i będzie mógł on zostać legalnie wybrany na przywódcę kraju jeszcze 2 razy. 

Wiadomość o referendum wywołała duże poruszenie wśród przeciwników reżimu. Część opozycjonistów wzywa do bojkotu głosowania, inni – do głosowania przeciw proponowanym poprawkom.

Białoruska opozycja nie ma wątpliwości, że władze reżimowe będą podejmowały próby sfałszowania wyników referendum. Dlatego ważne jest, by obywatele informowali o wszelkich nadużyciach. 

Reagując na zapowiadane referendum, organizacje opozycyjne Białorusi zapowiedziały powołanie specjalnego centrum koordynacyjnego, które będzie działało podczas kampanii referendalnej. Połączy ono wszystkie siły opozycyjne, zarówno struktury polityczne, jak i inicjatywy obywatelskie. 

Tymczasem grupa 7 osób nazywających siebie „delegacją obywateli Litwy” odbyła wizytę na Białorusi. Wszyscy są związani z ruchem powołanym przez byłego polityka, skazanego za szpiegostwo na rzecz Rosji Algirdasa Paleckisa. Jak zaznaczają, ich celem było, przywrócenie dobrych stosunków Wilna z Mińskiem. 

Litewscy politolodzy ostrzegają, że takie wizyty mogą zostać wykorzystane przez władze reżimowe do celów propagandowych. Białoruska opozycja zaapelowała do społeczności światowej o nieuznawanie referendum i wzmocnienie nacisków na reżim Łukaszenki.
 
 
 
...