• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Kulisy powstawania poloneza i piosenki na 1. rok TVP Wilno

18:16, 18.09.2020
  ar;
Kulisy powstawania poloneza i piosenki na 1. rok TVP Wilno


Podziel się:   Więcej
„To było elementem pokazania naszej wspólnej współpracy z całym zespołem, pokazać jacy jesteśmy zgrani. Ja myślę, że to bardzo widać w tańcu czy też w piosence. Też może przekazanie takiej może polskości, co staraliśmy się przez cały rok w serwisie informacyjnym Info Wilno to pokazać” – Monika Frelik.

Za choreografię odpowiadała Beata Bużyńska, na co dzień wydawca serwisu InfoWilno. Kroków poloneza uczyli się dziennikarze, operatorzy, montażyści, realizatorzy i kierownicy produkcji.

„Gdzieś tam w szkole kiedyś to może wiadomo, wszyscy krakowiaka jakiegoś tam uczyli się tańczyć. Ale dla mnie to była pierwsza w ogóle taka możliwość, jedyna w życiu, jak się okazało, założenia tego polskiego stroju narodowego” – Barbara Sosno, wydawca Info Wilno.

Zgrana ekipa serwisu informacyjnego Info Wilno jest prawdopodobnie pierwszą redakcją, która nie tylko zatańczyła poloneza, ale w dodatku ułożyła i wykonała okolicznościową piosenkę. Autorką muzyki jest reporterka i prowadząca serwisu Agata Dorodko, a słowa napisał znany na Wileńszczyźnie poeta Jan Rożanowski.

„Przede wszystkim znam niektórych osób z Info Wilno. Znam, wiem z jakim sercem podchodzą oni do swojej pracy, z jaką odpowiedzialnością. I po prostu rozumiejąc to wszystko postanowiłem to jakoś przełożyć na tekst piosenki” - Jan Rożanowski, poeta.

„Otrzymaliśmy po prostu od poety tekst piosenki i pomyśleliśmy, żeby to jakoś ułożyć w taki lajtowy styl, żeby było tak przyjemnie słuchać” - Robert Hajdukiewicz, operator.
 
 
 
...