• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Matura z języka ojczystego

16:28, 10.07.2020
  asr;   asr, fot. BNS / Alvydas Januševičius
Matura z języka ojczystego

Pierwszą część, czyli ustną – zaliczyli jeszcze wiosną w trakcie roku szkolnego, w trybie online. Teraz musieli zmierzyć się z częścią pisemną. Jakie emocje towarzyszyły im po egzaminie, sprawdziliśmy w Gimnazjum imienia Konstantego Parczewskiego w Niemenczynie.

"Obraz Polski i Polaków Mickiewicza i Wyspiańskiego", "Nobliści polscy w poszukiwaniu ponadczasowych wartości" oraz "Miłość jako zagrożenie" - takie tematy pojawiły się w tym roku na egzaminie z języka polskiego.

Były też do wyboru dwa utwory do interpretacji. Na napisanie rozprawki uczniowie mieli cztery godziny.

Zdaniem maturzystów punktacja jest bardziej przejrzysta, niż na przykład z języka państwowego - litewskiego, gdzie ocenia się tylko napisanie rozprawki krytycznej.

Na Litwie niemal od dwudziestu lat egzamin z języka ojczystego odbywa się tylko na poziomie szkolnym, a ocena nie jest uwzględniana przy rekrutacji na studia.

Niemniej większość maturzystów szkół polskich zdaje ten przedmiot. W tym roku było to 759 osób z 34 polskich gimnazjów na Litwie. Jest szansa, że status egzaminu z języka polskiego zostanie podniesiony do rangi państwowego. Ale najwcześniej za dwa lata.

Komisja sprawdzająca wyniki egzaminu z języka polskiego ogłosi w przyszłym tygodniu. Natomiast wyniki wszystkich egzaminów maturalnych będą podane do 4 sierpnia.

Do końca sesji maturalnej pozostało już tylko pięć przedmiotów: informatyka, geografia, język obcy - rosyjski, chemia oraz fizyka.
 
 
 
...
 
źródło: asr, fot. BNS / Alvydas Januševičius