• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Szkolenia strażaków w Wołczunach

18:01, 18.09.2020
  ar;
Szkolenia strażaków w Wołczunach


Podziel się:   Więcej
Strażacy otrzymali zgłoszenie o awarii w elektrowni jądrowej i zagrożeniu radiologicznym. Na szczęście to tylko ćwiczenia. W pierwszej kolejności rozpoczyna się ewakuacja osób narażonych na promieniowanie.

„Następnie taka osoba jest skierowana na tak zwany punkt oczyszczenia, gdzie są zdejmowane ubrania. Wiadomo, że po rozebraniu się można pozbyć się do 70 procent zanieczyszczenia radioaktywnego. Po czym jest mierzony stopień zanieczyszczeń na ciele” – tłumaczy Mindaugas Stakauskas, Zarząd Straży Pożarnej Okręgu Wileńskiego.

Kolejny krok to kąpiel. Zużyta w tym celu woda zostanie umieszczona w specjalnych pojemnikach na odpady radioaktywne. Dalej strażacy wykonują kolejne pomiary: jeżeli na ubraniach występują szkodliwe cząsteczki odzież zostanie zutylizowana. Przed zwolnieniem ewakuowanych do domów - otrzymają oni nową i specjalne zaświadczenie.

„Chcemy ustalić też dokładnie za jaki czas ile osób można oczyścić, przebrać, zarejestrować. Oceniam, że szkolenia są przeprowadzane prężnie, myślę, że w ciepłym sezonie strażacy sobie dają radę bez jakichkolwiek usterek” - Saulius Greičius dyrektor Departamentu Ochrony Przeciwpożarowej i Ratownictwa.

Z powodu pandemii koronawirusa ćwiczenia strażaków odbywają się w uszczuplonym składzie. W dzisiejszych wzięło udział kilkunastu funkcjonariuszy straży pożarnej. Jednak nawet w takim zakresie są ważne i potrzebne.

„Wypróbować sprzęt techniczny taki jaki posiadają strażacy, też co jest w rezerwie państwowym, czy to sprawne, czy funkcjonuje, to naprawdę bardzo ważne. I też wiadomość, że takie ćwiczenia odbywają się, również informacja dla mieszkańców” - Rita Tamašunienė, Minister Spraw Wewnętrznych Litwy.

Szczegółową informację o tym, jak należy zachowywać się w sytuacji zagrożenia radiologicznego można znaleźć na stronie internetowej poświęconej gotowości Litwy na sytuacje kryzysowe - lt.72.lt
 
 
 
...