• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Teatralna współpraca Wilna i Rzeszowa

18:00, 14.06.2021
  JZ;
Teatralna współpraca Wilna i Rzeszowa

Foto Info Wilno
Foto Info Wilno

Podziel się:   Więcej
20 lat temu Polski Teatr Studio w Wilnie po raz pierwszy zawitał do Rzeszowa z widowiskiem „Na wileńskiej ulicy". Ten sam spektakl poetycko-muzyczny w minioną niedzielę został zaprezentowany na Scenie Teatralnej Polskiego Radia Rzeszów.


Przemysław Tejkowski, prezes Radia Rzeszów:
„Nas Polaków mieszkających w Polsce zachwycają Polacy mieszkający w Wilnie poprzez to, że przenoszą tu polskie dziedzictwo, kultywują naszą kulturę, tradycję. Przepięknie mówią po polsku."


Słowo polskie z Wilna często gości również na scenie rzeszowskiego Teatru imienia Wandy Siemaszkowej. Z tą placówką Polski Teatr Studio podpisał właśnie oficjalną umowę o współpracy.


Jagoda Skowron, Teatr im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie:
„Chcemy podejmować kolejne działania artystyczne wspólne, chcemy współpracować i tworzyć projekty, podejmować inicjatywy, gdzie będą zaangażowani artyści, aktorzy obu zespołów. Myślimy o wymianach reżyserskich".


Lilia Kiejzik, kierownik artystyczny Teatru Studio w Wilnie:
„Zawsze oczekujemy raczej no pomoc z Polski, bo jesteśmy polskim teatrem w Wilnie, to praktycznie sami, ale myślę, że zawsze jesteśmy dobrymi partnerami".


Współpraca trwa właściwie od lat. Jej efektem są festiwale i udział aktorów i reżyserów obu teatrów w produkcjach filmowych, między innymi dla TVP Wilno.


Edward Kiejzik, dyrektor Pałacu Kultury w Trokach:
„Najbliższe co nastąpi, to premiera teatru telewizji spektaklu „Odrodzeni duchem", gdzie aktorzy i reżyserzy biorą czynny udział Teatru Wandy Siemaszkowej, a współpraca jeszcze bardziej ostra i mocna".


Najbliższe wspólne wydarzenie to festiwal Transmisje, który odbędzie się w Rzeszowie pod koniec sierpnia oraz Transmisje Balticum w Trokach i Wilnie w pierwszej połowie września.
 
 
 
...