• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Rozmowa z piramidami

14:57, 13.11.2012
Rozmowa z piramidami Rozmowa z piramidami to koncert piosenek w nowoczesnych i dynamicznych aranżacjach z tekstami polskich poetów okresu romantyzmu: Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Cypriana Kamila Norwida i Adama Asnyka. Premiera odbyła się w marcu 2011 roku z transmisją live ze Studia Koncertowego im. Janusza Hajduna Radia Gdańsk.

Rozmowa z piramidami to koncert piosenek w nowoczesnych i dynamicznych aranżacjach z tekstami polskich poetów okresu romantyzmu: Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Cypriana Kamila Norwida i Adama Asnyka. Premiera odbyła się w marcu 2011 roku z transmisją live ze Studia Koncertowego im. Janusza Hajduna Radia Gdańsk.

Rozmowa z piramidami
Rozmowa z piramidami

Podziel się:   Więcej
Twórcą muzyki do całego programu jest Piotr Kajetan Matczuk. Koncert ten został przygotowany i wydany na płycie przez Agencję Artystyczną MTJ. Premiera krążka odbyła się 10 października 2012 roku w Warszawie.

Skład zespołu biorącego udział w projekcie „Rozmowa z piramidami” stanowią profesjonalni muzycy, wywodzący się z różnych, bardzo od siebie oddalonych środowisk muzycznych (jazz, folk, rock, piosenka literacka). Skrzyżowanie tak odmiennych gatunków pozwoliło stworzyć niepowtarzalny i niezwykle urozmaicony materiał muzyczny. Instrumentarium to między innymi: fortepian, kontrabas, perkusja, skrzypce, akordeon, accordina i gitara.

Spis utworów:
1. Rezygnacja – sł. Adam Mickiewicz
2. Chmury – sł. Juliusz Słowacki
3. Promethidion (fragm. Bo nie jest światło) – sł. Cyprian Kamil Norwid
4. Kiedy prawdziwie Polacy powstaną – sł. Juliusz Słowacki
5. Między nami nic nie było – sł. Adam Asnyk
6. Zabiorę Ciebie – sł. Stanisław Matczuk
7. Komar, niewielkie licho – sł. Adam Mickiewicz
8. Do M*** (Precz z moich oczu) – sł. Adam Mickiewicz
9. Romantyczność (Słuchaj, dzieweczko) – sł. Adam Mickiewicz
10. Tak mi dopomóż – sł. Juliusz Słowacki
11. Ból zasnął – sł. Adam Asnyk
12. Jak dawniej oto stoję na ruinach – sł. Juliusz Słowacki
13. Prośba – sł. Adam Asnyk
14. Testament mój – sł. Juliusz Słowacki (śpiewa Mirosław Czyżykiewicz)
15. Rozmowa z piramidami – sł. Juliusz Słowacki

Skład zespołu:
Marcin Skaba – skrzypce
Katarzyna Kirstein – śpiew
Paweł Nowak – akordeon, accordina
Tomasz Nowik – kontrabas
Tomasz Paszko – perkusja
Piotr Kajetan Matczuk – śpiew, fortepian, kompozycja

O Rozmowie z piramidami Piotra Kajetana Matczuka tak pisał Rafał Żebrowski, siostrzeniec Zbigniewa Herberta:
„W prezentacji ducha romantyzmu, jaką jest Rozmowa z piramidami, wielkie sprawy uciemiężonego narodu, ludzkości czy problemy metafizyczne przeplatają się z opowieściami o miłości. Robiono zaś to w ten sposób, by – tak jak w życiu i literaturze – nie były to dwa obce sobie żywioły, lecz by współgrały. Puszkin ujął tę jedność w triadę pojęć: «I naród mnie po wieczny czas w sercu swym utwierdzi, za to żem lutnią w ten nielitościwy wiek, wysławiać wolność śmiał i wzywał miłosierdzia, i szlachetności uczuć strzegł». Romantyzm w istocie jest bowiem wielką opowieścią o podróży i nieprzypadkowo tym toposem często się wówczas posługiwano. Wędrówka owa przez przestrzeń i czas, często w ucieczce przed losem lub samym sobą, bądź po drogach wygnania, zawsze była szlakiem ku pięknu i prawdzie, tak jak winno być w życiu, a dobór wierszy programu czyni temu zadość (…)”